Neurologi: Sekretariat
Reberbansgade 15, 9000 Aalborg
Lægesekretær til Apopleksiafsnittet
Kan du lide at have mange bolde i luften og en spændende hverdag? Så er du vores nye kollega.Da en af vores sekretærer har fået ny stilling i eget sekretariat søger vi en lægesekretær til 37 timer/ugen til Apopleksiafsnittet.
Tiltrædelse 01.05.20 eller efter aftale.
Forstår du vigtigheden af struktur, prioritering og er kreativ i forhold til løsning af opgaver?
Dine mulige opgaver er blandt andet:
- Ansvarlig for Neurologisk Akut Amb.
- Sekretær for det udgående apopleksiteam
- Sekretær for den Regionale Visitation
- Håndtering af svar/opgavelisten
- Telefon- og patientkontakt
- Skrivning af stuegang og nye journaler
Som lægesekretær i Apopleksiteamet vil du komme til at skrive journaler i samarbejde med de lægesekretærer, som varetager vores sengeafsnit og ambulatorier. Vi bruger lægesekretærressourcerne på tværs i hele afdelingen, hvilket giver mindre sårbarhed, dygtigere lægesekretærer og større fælles ansvarsfølelse.
Der er ikke aften- og weekendvagter, dog er der en ugentlig senvagt til kl. 16 og et rul, hvor man har senvagten fredag.
Neurologisk Afdeling består af to sengeafsnit, 106 (Nord) og Apopleksiafsnit 6Øst (Syd). Derudover er der en række speciale ambulatorier: Neurofysiologisk Afdeling er ligeledes en del af Neurologisk Afdeling, og beliggende på 4. etage (Nord). Vi er 21 lægesekretærer, 2 lægesekretærelever og en ledende lægesekretær.
Du kan læse mere om Neurologisk afdeling på
http://www.aalborguh.rn.dk/afsnit-og-ambulatorier/neurologisk-afdeling-og-neurofysiologisk-afdeling
Hvem er vi?
Vi er en yderst vigtig del af et akutafsnit, og derfor er overblik, sund fornuft og kreativ tankegang vigtig.
Vi er overordentlige gode til at arbejde sammen for at løse den fælles opgave.
Vi er afhængige af hinanden.
Vi er ordentlige samtidig med, at vi har en direkte tone iblandt os.
Vi er stolte af os selv og vores arbejdsplads
Hvem er du så?
Du har en godkendt uddannelse som lægesekretær i henhold til overenskomsten mellem Danske Regioner og Dansk Lægesekretærforening/HK..
Du er dygtig og skarp, både fagligt og personligt. Der er mange forskelligartede opgaver på afdelingen.
Du er fagligt stærk, er glad for IT og er dygtig til registrering.
Du er hurtigt tænkende og kan tage selvstændige beslutninger uden at gå på kompromis med fagligheden.
Du er god til at prioritere i forhold til opgaver og danne dig overblik.
Du er fleksibel og har gode kommunikations- og samarbejdsevner.
Du prioriterer kvalitet i arbejdet og har altid fokus på det gode patientforløb, da patienterne, lægerne og sygeplejerskerne er afhængige af netop dig og dit arbejde.
Du er en, som har lyst til at være en aktiv del af vores fælles arbejdsmiljø ved at handle, da arbejdsmiljøet betyder rigtigt meget for os.
Løn:
Løn- og ansættelsesforhold iht. gældende overenskomst og forhåndsaftale indgået mellem HK og Region Nordjylland.
Nærmere oplysninger om stillingen kan fås ved ledende lægesekretær Anvør Schneider-Abrahamsen tlf.nr. 97 66 22 20.
Vi afholder ansættelsessamtaler i uge 17.
- Fakta
- Arbejdssted
 Aalborg Universitetshospital
- 
                        Kontaktperson
 Anvør Schneider-Abrahamsen
- Adresse
 Reberbansgade 15, 9000 Aalborg
- Stillingstyper
 Lægesekretær
- Ansættelsesform
 Fast ansættelse
- Ugentlig arbejdstid
 Fuld tid
- Ansættelsens start
 01-05-2020
- Regionens jobnr.
 6987
- Quick-nr.
 389870
- Indrykningsdato
 23-03-2020
- 
                        Ansøgningsfrist
 19-04-2020 (udløbet)
- 
                            Jobbet er udløbet...
- Føj til favoritter
- Læs om regionen
- Fakta
- Arbejdssted
 Aalborg Universitetshospital
- Adresse
 Reberbansgade 15, 9000 Aalborg
- 
                        Kontaktperson
 Anvør Schneider-Abrahamsen
- Stillingstyper
 Lægesekretær
- Ansættelsesform
 Fast ansættelse
- Ugentlig arbejdstid
 Fuld tid
- Ansættelsens start
 01-05-2020
- Regionens jobnr.
 6987
- Quick-nr.
 389870
- Indrykningsdato
 23-03-2020
- 
                        Ansøgningsfrist
 19-04-2020 (udløbet)
Andre job fra Region Nordjylland der minder om dette
- 
                            
                                    Lægesekretær / Sundhedsadministrativ koordinatorAalborg Universitetshospital | Reberbansgade 15, 9000 Aalborg 
 LægesekretærOpslået 
 29-10-2025Ansøgningsfrist 
 13-11-2025
- 
                            
                                    Lægesekretær/Sundhedsadministrativ koordinator til Anæstesi og Intensiv afdeling, Aalborg UniversitetshospitalAalborg Universitetshospital | Hobrovej 18-22, 9000 Aalborg 
 LægesekretærOpslået 
 13-10-2025Ansøgningsfrist 
 31-10-2025