Region Nordjylland

Opvågning, Frederikshavn

Barfredsvej 83, 9900 Frederikshavn

Sygeplejerske til opvågningsafdelingen, Regionshospital Nordjylland i Frederikshavn.

Er du sygeplejerske, og har du lyst til at være en del af et velfungerende team på et elektiv sygehus, og bidrage til det gode patientforløb af høj kvalitet?

Vi søger en ny kollega til opvågningsafdelingen, Regionshospital Nordjylland i Frederikshavn. Vi tilbyder en fast stilling på 32t/uge i skiftende vagter pr. 1. september eller efter aftale.

Hospitalet i Frederikshavn opererer udelukkende elektive patienter inden for specialerne ortopædkirurgi, herunder hofte- og knæalloplastikker, rygkirurgi, rekonstruktionskirurgi og knogleforlængende operationer samt urologi.

Om afdelingen
Vi passer operationspatienten i opvågningsperioden, og efterfølgende varetages den videre pleje og mobilisering af en del af disse patienter i hele det postoperative døgn.
Desuden modtager vi patienter fra huset, som bliver akut dårlige, eksempelvis i forbindelse med røntgenundersøgelser eller ambulant undersøgelse. Patienten indlægges til kortvarig observation eller stabilisering før videre transport til andet sygehus.
Opvågningsafdelingen har også ambulant funktion med dagmedicinske patienter fra lokalområdet der kommer til blodtransfusion, blodprøvetagning, injektioner og anden medicinsk behandling.
Alt i alt giver de samlede opgaver en god variation i arbejdet på opvågningen.

Opvågningsafdelingen har døgnåbent fra mandag kl. 7.45 – fredag kl. 17. Vi arbejder i 3 skiftet vagt hvor spidsbelastningen er i eftermiddags og aftentimerne. Som udgangspunkt har alle to aften- eller natte vagter/uge. Dagvagterne møder i tidsrummene kl. 7 – 15, 8 – 16, 9 – 17 og 10 – 18.
Afdelingen har lukket 3 uger i sommerferien, typisk uge 29, 30 og 31, mellem jul og nytår og øvrige helligdage.

Opvågningsafdelingen er organisatorisk sammenhængende med Afdeling for Anæstesi og intensiv på Regionshospital Nordjylland, der varetager anæstesi og opvågning på Regionshospital Nordjylland i Frederikshavn og anæstesi, intensiv og opvågning på Regionshospital Nordjylland i Hjørring
 
Vi ønsker en kollega der
  • Har 1 – 2 års klinisk erfaring, gerne fra opvågningsafsnit.
  • Er motiveret ift. nye faglige udfordringer og engageret i at præge den faglige udvikling i afsnittet
  • Vil medvirke til en godt patientforløb hvor patienterne oplever individuel pleje og omsorg med høj faglighed og kvalitet.
  • Er engageret og kan arbejde selvstændigt og ansvarsbevidst.
  • Har gode samarbejdsevner og medvirker til at skabe og fastholde et godt arbejdsmiljø
  • Er robust og stabil
Vi tilbyder
  • Et spændende arbejdsområde med personlige og faglige udfordringer.
  • Individuel oplæring efter behov.
  • Gode, engagerede, sociale kolleger.
  • Gode arbejdsforhold med blandt andet lyse og rummelige fysiske rammer.
 
Ansøgningsfrist fredag d. 26. juni.
Ansættelsessamtaler forventes afholdt onsdag d. 1. juli.

Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til afsnitsledende sygeplejerske
Helle Jørgensen. Telefon 97 64 20 74
 

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Regionshospital Nordjylland
  • Kontaktperson
    Helle Jørgensen
  • Adresse
    Barfredsvej 83, 9900 Frederikshavn
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Deltid over 21 timer
  • Ansættelsens start
    01-09-2020
  • Regionens jobnr.
    7278
  • Quick-nr.
    392660
  • Indrykningsdato
    04-06-2020
  • Ansøgningsfrist
    26-06-2020 (udløbet)


  • Fakta

  • Arbejdssted
    Regionshospital Nordjylland
  • Adresse
    Barfredsvej 83, 9900 Frederikshavn
  • Kontaktperson
    Helle Jørgensen
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Deltid over 21 timer
  • Ansættelsens start
    01-09-2020
  • Regionens jobnr.
    7278
  • Quick-nr.
    392660
  • Indrykningsdato
    04-06-2020
  • Ansøgningsfrist
    26-06-2020 (udløbet)
På baggrund af dette job