Region Hovedstaden
Gentofte Hospitalsvej 1, 2900 Hellerup
Unik stilling i Region Hovedstadens eneste EKG-beskriveenhed, Gentofte Hospital
Vi søger en sygeplejerske til EKG-beskriveenheden.
Afdelingen for Hjertesygdomme, Gentofte Hospital søger 1 erfaren sygeplejerske, der har lyst og kompetence til at arbejde i vores EKG-beskriveenhed med særlig fokus på EKG tolkning.
Stillingen er fra 01.09.2020, eller efter aftale og er på ca. 32 timer
Arbejdstiden er i dagtimerne og således vagt- og weekendfri.
I beskriveenheden er der ansat 3 sygeplejersker og en fast tilknyttet overlæge samt flere læger fra afdelingen.
Vi varetager beskrivelse af EKGer for praktiserende læger i det meste af Region Hovedstaden.
Om os:
Sygeplejerskerne står for den første beskrivelse af EKG’erne og kontakten til de bioanlytikere der optager EKG’erne.
Herefter ser lægerne EKGerne / beskrivelserne igennem og tilføjer /evt. retter i beskrivelsen. Lægen godkender herefter EKG bekrivelsen og der sendes eletronisk svar til henvisende læge.
Vi vejleder og rådgiver personalet som optager EKG’et
Vi modtager forespørgelser på tidligere EKGsvar fra praktiserende /speciallæger samt andre instanser
Vi stiller høje krav til faglighed og kommunikation.
Vi stræber efter at have den højeste faglighed. Vi er entusiastiske og søger ny viden, så vi hele tiden kan blive bedre til det vi gør.
Vi er en lille engageret personalegruppe, som er rigtig gode til at samarbejde og sparre med hinanden både læger og sygeplejersker. Vi har et positivt og rart arbejdsmiljø.
Vi giver en grundig introduktion og oplæring, der er tilpasset den enkeltes behov.
Om dig:
Du er uddannet sygeplejerske med nogle års kardiologisk erfaring og evt. efteruddannelse.
Du er den rette kollega, hvis du hele tiden arbejder på at gøre tingene lidt bedre. Vi værdsætter omhyggelighed og kvalitetsbevidsthed.
Du skal være interesseret i EKG tolkning og have lyst til at udvikle stor viden indenfor dette.
Du skal være en kollega der aktivt bedrager til et positivt arbejdsmiljø, hvor alle føler sig godt behandlet.
Du skal være eller udvikle dig til at kunne vurdere om et EKG er akut, sub akut samt vurdere dårlig kvalitet / elektrodeombytning m.m. og handle korrekt på dette.
Du skal være god til at bevare overblikket og roen samt priotere og handle korrekt i en stressede situationer som vi oplever indimellem.
Generelt om afdelingen:
Afdelingen for Hjertesygdomme ligger på både Herlev og Gentofte Hospital. Afdelingen består af sengeafsnit og ambulatorier på begge matrikler, en pacemakerklinik og en operationsklinik. Her foretages alle former for kardiologiske undersøgelser og behandlinger- herunder invasiv diagnostik og behandling af iskæmisk hjertesygdom, implantation og pacemakere og ICD enheder, radiofrekvensablation samt elektrofysiologiske undersøgelser. I beskriveenheden gennemgås ca. 80000 ekg’er årligt.
Hvis du vil høre mere om stillingen er du velkommen til at kigge forbi eller kontakte Lene Vestgaard Pedersen / Karin Midtgaard Rasmussen på tlf 38677529
Ansøgningsfrist 26.07.2020
Ansættelsessamtaler vil blive afholdt i starten af august.
Du kan læse mere om afdelingen på www. Sundhed. dk
Fakta
- Arbejdssted
Herlev og Gentofte hospital -
Kontaktperson
Theresia Olsen - Adresse
Gentofte Hospitalsvej 1, 2900 Hellerup - Stillingstyper
Sygeplejerske - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Deltid over 21 timer - Ansættelsens start
01-09-2020 - Regionens jobnr.
225133 - Quick-nr.
393390 - Indrykningsdato
22-06-2020 -
Ansøgningsfrist
26-07-2020 (udløbet)
-
Jobbet er udløbet...
- Føj til favoritter
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
Herlev og Gentofte hospital - Adresse
Gentofte Hospitalsvej 1, 2900 Hellerup -
Kontaktperson
Theresia Olsen - Stillingstyper
Sygeplejerske - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Deltid over 21 timer - Ansættelsens start
01-09-2020 - Regionens jobnr.
225133 - Quick-nr.
393390 - Indrykningsdato
22-06-2020 -
Ansøgningsfrist
26-07-2020 (udløbet)
Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette
-
Er du vores nye kardiologiske Bioanalytiker eller Sygeplejerske?
Herlev og Gentofte hospital | Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
SygeplejerskeOpslået
13-06-2025Ansøgningsfrist
24-07-2025 -
SA1 søger sygeplejersker
Bornholms Hospital | Ullasvej 8, 3700 Rønne
SygeplejerskeOpslået
02-07-2025Ansøgningsfrist
31-07-2025 -
Nyt job efter ferien? Kom og brug din erfaring i Akutberedskabet 1-1-2. Vi søger erfarne sygeplejersker til vagtcentralen 1-1-2 pr. 1. august 2025 (eller efter aftale)
Den Præhospitale Virksomhed | Telegrafvej 5, 2750 Ballerup
SygeplejerskeOpslået
04-06-2025Ansøgningsfrist
31-07-2025 -
Kom og bliv en del af vores stærke team som Sygeplejerske på T119
Herlev Hospital | Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
SygeplejerskeOpslået
25-06-2025Ansøgningsfrist
27-07-2025 -
Bliv operationssygeplejerske. Nyuddannet- eller erfaren sygeplejerske søges til vores Ortopædkirurgiske operationsgang.
Herlev Hospital | Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
SygeplejerskeOpslået
10-07-2025Ansøgningsfrist
27-07-2025