Region Sjælland

Region Sjælland

Fælledvej 13, 4200 Slagelse

Bioanalytiker eller anden sundhedsfaglig uddannelse, Klinisk Biokemisk afd, Slagelse Sygehus

 

Er du uddannet Bioanalytiker eller anden sundhedsfaglig uddannelse, har du lyst til at være en af de ca. 80 engagerede medarbejdere i travle dag, aften og nætter, samt har lyst til at præge udviklingen af vores afdeling i årene fremover? Kan du håndtere det uforudsigelige og til tider hektiske miljø, som kan forventes på et akutsygehus?

Så er det dig vi søger!

På Klinisk Biokemisk Afdeling får du både ansvar og udfordringer. Du bliver en del af et afsnit der vægter det gode samarbejde og arbejdsmiljø højt både i afdelingen og tværfagligt.

Vi har ligeledes ry for at tage os godt af nye kollegaer.

Stillingerne på Klinisk Biokemisk afd. i Slagelse, er 37 timers faste stillinger pr. 1. December 2020 eller efter aftale

Vi kan tilbyde

  • Gode kollegaer med humor og gensidig respekt

  • Stor og forskellig artet patientkontakt

  • Nystartet funktion i DXA-scanning

  • Forskellige vagtrul, afpasset til bioanalytiker og laboranter

  • Kompetenceopdelt fagområde (Kemi-Hæmatologi-prøvetagning)

  • En arbejdsplads hvor to dage ikke er ens

  • Akkreditering efter DANAK

  • Et godt tværfagligt arbejde mellem andre faggrupper og afdelinger på vores sygehus

Arbejdet består blandt andet i

  • Ekg- og blodprøvetagning på voksne og børn (det er godt med erfaring inden for prøvetagning af børn, dog er dette ikke et krav)

  • Analysearbejde og kvalitetssikring indenfor det klinisk biokemiske område

  • DXA scanning

For at vi kan være din gode arbejdsplads, så skal du

  • Være en del af de ca. 80 engagerede medarbejdere i både travle dage, aften og nætter

  • Har mod på at arbejde på fuld tid og have blandede vagter efter grundig oplæring

  • Være service- og kvalitetsbevidst og kan kommunikere klart og samarbejde – også tværfagligt

  • Synes om både den korte patientkontakt og teknologi

  • Synes det er spændende at være del af et akutsygehus, hvor patient flowet er varieret

  • Være stabil og kan holde hovedet koldt i pressede situationer

  • Være fuld af energi og har et godt humør

  • Have følgende kvalifikationer: Du er uddannet bioanalytiker eller har en anden sundhedsfaglig uddannelse.

Vores afdeling:

Som medarbejder på vores afdeling kommer du til at arbejde i et afsnit, hvor der er ca. 80 bioanalytikere og andre kolleger med en sundhedsfaglig baggrund. Du vil have en kort vej til afsnitsledelsen, som altid vil være lyttende og klar på at give en hånd med. Stort set alle patientforløb involverer Klinisk Biokemisk Afdeling. Klinisk Biokemi er et tværgående speciale, som med kemiske, biokemiske og molekylærbiologiske analysemetoder udfører analyser på prøvemateriale fra patienternes blod, celler, urin samt øvrige kropsvæsker og sekreter. Vi har modtaget den højeste akkreditering fra Den Danske Akkrediteringsfond (DANAK) for bedste kvalitet.

 

Vores sygehus:

På Næstved, Slagelse og Ringsted sygehuse ved vi, at tid er vores medarbejderes dyreste og mest værdifulde ressource. Når tiden er knap, går det ud over vores arbejdsglæde. Når den ikke slår til, kan den påvirke vores faglighed. Derfor spilder vi nødigt tiden. Vi anskuer den som fundamentet for det gode arbejdsliv og de gode patientforløb. Vi har selvfølgelig travlt, som der er på et Akutsygehus, men vi ved også, at man skal have tid til at have travlt. Man skal være rustet til det – fagligt og menneskeligt. Bio

 

Ansættelsesvilkår

Stillingerne er vagtbærende og på 37 timer ugentligt. De ønskes besat snarest muligt. Ansættelse sker på overenskomstmæssige vilkår efter aftale med forhandlingsberettiget organisation. Du vil få primært arbejdssted på Slagelse Sygehus.

Vi har 3 faste stillinger til besættelse.

Yderligere oplysninger

Hvis du ønsker yderligere information om stillingen, er du velkommen til at kontakte afsnitsledelsen på Klinisk Biokemisk på mail til Afd. Bio. Stina Thon (smto@regionsjaelland.dk) mobil 24 95 08 22

Du bedes uploade din motiverede ansøgning og cv via dette opslag

 

Ansøgningsfrist

18.10.20

 

Ansættelsessamtaler forventes afholdt

Uge 45

 

Næstved, Slagelse og Ringsted sygehuse 
Vi har viljen til at blive bedre hver dag

Næstved, Slagelse og Ringsted sygehuse er både et akut- og specialsygehus. Vi er ambitiøse og modige, og vi har viljen til at blive endnu bedre – hver dag. Vi ønsker at tiltrække de bedste medarbejdere, der tør tænke nyt og anderledes i hverdagen til patientens bedste.
Stærk faglighed og udvikling skal sikre god og ensartet høj kvalitet i behandlingen døgnet rundt. Vi skaber forbedringer og nye løsninger i fællesskab. Vi lægger vægt på datadrevet og synlig ledelse og tilsigter en uformel og uhøjtidelig omgangstone baseret på gensidig tillid mellem leder og medarbejder. Vi prioriterer uddannelse, forskning og udvikling, fordi vi mener, at faglighed er afgørende for at nå vores mål.
På Næstved, Slagelse og Ringsted sygehuse gør vi os umage med at skabe en udviklende og spændende arbejdsplads, og vi arbejder for at være Region Sjællands bedste uddannelsessted.

Dit behov – vores fælles opgave

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Slagelse Sygehus
  • Kontaktperson
    Stina Thon
  • Adresse
    Fælledvej 13, 4200 Slagelse
  • Stillingstyper
    Bioanalytiker
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-12-2020
  • Regionens jobnr.
    010383
  • Quick-nr.
    397492
  • Indrykningsdato
    28-09-2020
  • Ansøgningsfrist
    18-10-2020 (udløbet)


  • Fakta

  • Arbejdssted
    Slagelse Sygehus
  • Adresse
    Fælledvej 13, 4200 Slagelse
  • Kontaktperson
    Stina Thon
  • Stillingstyper
    Bioanalytiker
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-12-2020
  • Regionens jobnr.
    010383
  • Quick-nr.
    397492
  • Indrykningsdato
    28-09-2020
  • Ansøgningsfrist
    18-10-2020 (udløbet)
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Sjælland der minder om dette

Jobbet ligger i Region Sjælland

Bioanalytiker til klinisk mikrobiologisk afdeling Region Sjælland

Slagelse Sygehus  |  Ingemannsvej 46, 4200 Slagelse
Bioanalytiker

Opslået
13-04-2025

Ansøgningsfrist
26-05-2025

Jobbet ligger i Region Sjælland

Sundhedsfagligt personale til bloddonortapning

Slagelse Sygehus  |  Ingemannsvej 32, 4200 Slagelse
Bioanalytiker

Opslået
02-05-2025

Ansøgningsfrist
18-05-2025

Jobbet ligger i Region Sjælland

Bioanalytiker eller anden sundhedsfaglig kollega, Klinisk Biokemisk Afdeling Næstved

Næstved Sygehus  |  Ringstedgade 57, 4700 Næstved
Bioanalytiker

Opslået
08-05-2025

Ansøgningsfrist
20-05-2025

Jobbet ligger i Region Sjælland

Bioanalytiker Klinisk Immunologisk Laboratorium Næstved

Næstved Sygehus  |  Ringstedgade 77B, 4700 Næstved
Bioanalytiker

Opslået
25-04-2025

Ansøgningsfrist
18-05-2025

Jobbet ligger i Region Sjælland

POCT Specialist til Klinisk Biokemisk Afdeling, Sjællands Universitetshospital, Nykøbing F

Nykøbing F. Sygehus  |  Fjordvej 15, 4800 Nykøbing F.
Bioanalytiker

Opslået
08-05-2025

Ansøgningsfrist
22-05-2025