Region Hovedstaden
Herlev Ringvej 75, 2730 Herlev
Er du nysgerrige på nye udfordringer, eller er du nyuddannet SAK og er du vild med forskelligartede opgaver i Tværfagligt Smertecenter, Herlev – Gentofte hospital
Fra 1. januar 2024 eller efter aftale søges lægesekretær 32 timer ugentligt til Tværfagligt Smertecenter, Anæstesiologisk Afdeling, Herlev-Gentofte, Gentofte matriklen.
Hvem er vi?
Tværfagligt Smertecenter er en behandlingsenhed sammensat af læger, psykologer, fysioterapeuter, sygeplejersker, socialrådgivere og sekretærer. Tværfagligt Smertecenter varetager vurdering og behandling af patienter med simple og komplekse kroniske ikke- maligne smerter. Alle vores aktiviteter foregår ambulant.
Arbejdsopgaverne er mangeartede og lagt ind i et rul, hvilket giver stor afveksling, arbejdsglæde og fleksibilitet i opgaverne.
Vores personalegruppe er kendetegnet ved høj arbejdsmoral og stor ansvarlighed, men også ved, at vi løser vores opgaver i en positiv og humoristisk atmosfære.
Kompetenceudvikling i forhold til personlig og faglig udvikling er vigtigt for at sikre højt, fagligt niveau i sekretærgruppen. Vi sætter en ære i at være opdaterede med det nyeste indenfor SP og patientrettigheder.
Det gode patientforløb er vores pejlemærke, hvilket indebærer tværfagligt samarbejde med kollegaer i egen afdeling, men også med de afdelinger vi samarbejder med.
Vi tilbyder bl.a.:
En arbejdsdag hvor du er i kontakt med mange patienter, som møder i Tværfagligt Smertecenter eller henvender sig telefonisk. Dine arbejdsopgaver er en vekslen mellem rutineopgaver og uforudsete situationer i et afsnit med flere forskellige faggrupper. Du skal være med til at etablere og udvikle arbejdsgange i relation til:
• Et godt tværfagligt samarbejde, hvor du er en væsentlig medspiller med patienter og patientforløbene som omdrejningspunkt.
• Mulighed for medindflydelse på organiseringen af din hverdag.
• En dynamisk og levende arbejdsplads.
Vi ønsker at:
Du har erfaring med fra tilsvarende stilling i hospitalsverdenen – gerne fra et ambulatorie.
Du prioriterer service og venlighed i din daglige omgangsform med både patienter,
pårørende og kolleger
Du tager aktivt ansvar for egen og afdelingens faglige udvikling i den daglige opgavevaretagelse
Dine sociale og faglige kompetencer er i top
Du har:
• Uddannelse som Sundhedsadministrativ koordinator, lægesekretær eller SAK.
• Viden om Sundhedsplatformen og sekretæropgaver i SP med klargøring af ambulatorie.
• Lyst til at indgå i en teamstruktur og et samarbejde med flere forskellige faggrupper.
• Glimt i øjet med fokus på det gode samarbejde og en god omgangstone i en travl hverdag
• Modtagelse af patienter i receptionen og booking af konsultationer samt telefonbetjening fra 8-15.
• Viden om håndtering af rapporter vedr. maksimale ventetider, udredningsret.
• Kendskab til skrivning af statusattester.
Om afdelingen:
Anæstesiologisk Afdeling har ca. 430 ansatte og har en af Region Hovedstadens største anæstesiafdelinger med varetagelse af både anæstesi- og operationsassistance til såvel akutte og elektive operationer indenfor specialerne gynækologi/obstetrik, ortopædkirurgi, urologi, gastrokirurgi samt plastik- og brystkirurgi.
Løn- og ansættelsesvilkår:
Tiltrædelse pr. Feb. 2024 eller efter aftale.
Løn- og ansættelsesvilkår følger overenskomst indgået mellem HK og Regionernes Lønnings- og Takstnævn.
Praktiske oplysninger:
Har ovenstående vakt din interesse – eller ønsker du at få mere at vide om afsnittet – er du velkommen til at kontakte oversygeplejerske og områdeleder Mitra Eghbal på telefon 3867 2962.
Vi opfordrer alle interesserede uanset alder, køn, religion, handicap eller etniske tilhørsforhold til at søge stillingen.
Ansøgningsfrist: mandag d. 1. december 2023.
Ansøgningsprocedure: Der afholdes samtaler i uge 49
Vi ser frem til at modtage din ansøgning og dit CV, som du skal sende online via linket i højre side.
Dine løn- og ansættelsesvilkår Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der er uddannet i et andet EU/EØS-land end Danmark, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden, opfylde kravet til sprogkompetencer* i dansk. *Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der er uddannet i et andet EU/EØS-land end Danmark, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden have bestået en danskprøve (Danskuddannelse 3, som svarer til 9. klasses afgangseksamen) eller som minimum kunne bestå prøven senest 1 år efter ansættelsen, eller have opnået tilsvarende sprogkompetencer i dansk på anden vis. Danskprøven skal bestås med minimum følgende karakterer: • mundtlig kommunikation med karakteren 10 • læseforståelse med karakteren 7 • skriftlig fremstilling med karakteren 7
Fakta
- Arbejdssted
Gentofte Hospital -
Kontaktperson
Mitra Eghbal - Adresse
Herlev Ringvej 75, 2730 Herlev - Stillingstyper
Lægesekretær - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Deltid over 21 timer - Ansættelsens start
01-02-2024 - Regionens jobnr.
252709 - Quick-nr.
456089 - Indrykningsdato
10-11-2023 -
Ansøgningsfrist
01-12-2023 (udløbet)
-
Jobbet er udløbet...
- Føj til favoritter
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
Gentofte Hospital - Adresse
Herlev Ringvej 75, 2730 Herlev -
Kontaktperson
Mitra Eghbal - Stillingstyper
Lægesekretær - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Deltid over 21 timer - Ansættelsens start
01-02-2024 - Regionens jobnr.
252709 - Quick-nr.
456089 - Indrykningsdato
10-11-2023 -
Ansøgningsfrist
01-12-2023 (udløbet)
Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette
-
Genopslag: Lægesekretær/SAK søges til toppen af Hillerød Hospital – Neurologisk Afdeling
Nordsjællands Hospital | Dyrehavevej 29, 3400 Hillerød
LægesekretærOpslået
25-04-2025Ansøgningsfrist
09-05-2025 -
Teamleder og lægesekretær/SAK til skadeambulatoriet
Herlev Hospital | Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
LægesekretærOpslået
02-05-2025Ansøgningsfrist
20-05-2025 -
Lægesekretær eller sundhedsadministrativ koordinator 26 – 30 timer til Afdeling for Blodsygdomme på Rigshospitalet
Rigshospitalet, Blegdamsvej | Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
LægesekretærOpslået
30-04-2025Ansøgningsfrist
19-05-2025