Landssygehuset

J.C. Svabosgøta 41-49, FO-100 Torshavn

Uklassificeret stilling ved Kirurgisk Center, Landssygehuset (forvagtslaget)

En uklassificeret reservelægestilling til forvagtslaget ved Kirurgisk Center på Landsygehuset er ledig til besættelse snarest muligt.

Det drejer sig om tidsbegrænset stilling af et halvt års varighed. 

Landssygehuset i Tórshavn er centralsygehus på Færøerne med et optagelsesgrundlag på ca. 55.000 mennesker foruden turister. Landssygehuset har ca. 160 senge, fordelt på kirurgisk-, medicinsk-, akut- og psykiatrisk centre. 

Landssygehuset har koordineret samarbejde med udenlandske sygehuse. Vores udenlandske samarbejdspartnere er bl.a. Rigshospitalet, Aalborg og Århus Sygehus og andre hospitaler i Danmark. 

Kirurgisk center

Kirurgisk Center omfatter specialerne ortopædi, mave-tarm kirurgi, urologi, mammae kir., oftalmologi, og øre-næse-hals. 

Forvagtslaget passes af KBU læger eller præ-KBU læger, der udover at arbejde i skadestuen, arbejder i journal-ambulatorie, skadeambulatoriet, en del af stuegangen og er operationsassistenter. Disse vagter er dagvagter eller aften/nattevagter fra mandag til fredag, og i weekenderne er det døgnvagter (09-10). Normeringen er 7 reservelæger. 

Foruden forvagtslaget har vi mellemvagtslaget, der dækkes af post-KBU læger, introlæger eller HU læger. Mellevagterne går i døgn-vagter med mulighed for at sove i eget hjem. Normeringen er 5 reservelæger. 

Bagvagtsfunktion dækkes af speciallæger i de respektive specialer. Mange af vagterne dækkes af faste konsulenter på sygehuset.  

Kirurgisk center har omkring 130 ansatte, fordelt på ca. 100 årsværk. Centerledelsen består af ledende overlæge og ledende sygeplejerske

Vi kan tilbyde: 

Arbejde i forvagtslaget. For den velkvalificerede kunne mellemvagtsarbejde komme på tale.

  • Fælles introduktion for nyansatte og god oplæring på afdelingerne.
  • Tværfagligt samarbejde med kompetente og engagerede medarbejdere
  • Et arbejdsmiljø som du kan være med til udvikle
  • Hjælp med at finde lægebolig ved sygehuset til en rimelig husleje
  • Betalt rejste tur-retur

Kvalifikationer:

 Dansk autorisation som læge eller dansk stud. med., hvor det 10 semester er bestået.  

  • Bestået KBU og arbejdserfaring er en stor fordel
  • Gode IT kvalifikationer
  • Gode evner til at strukturere dagligt arbejde.

Løn- og ansættelsesvilkår i henhold til gældende overenskomst mellem det Færøske Finansministerium og Yngri Læknar Føroyar (FAYL). Ansættelsen er begrænset til ½ år.

Yderligere oplysninger fås ved henvendelse til Jón Martin Clementsen, speciallæge i ortopædi tlf.: +298 78 34 57 og e-mail adresse: joncl@ls.fo 

Ansøgningsfristen er 27. maj 2025.  Ansættelse efter nærmere aftale. 

Dokumentation for uddannelse og videnskabeligt arbejde i original version medbringes ved evt. samtale. 

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Landssygehuset
  • Kontaktperson
    HR HR
    HR@ls.fo
    298304500
  • Adresse
    J.C. Svabosgøta 41-49, FO-100 Torshavn
  • Stillingstype
    Reservelæge
  • Speciale
    Kirurgi
  • Ansættelsesform
    Tidsbegrænset periode
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Quick-nr.
    476841
  • Indrykningsdato
    13-05-2025
  • Ansøgningsfrist
    27-05-2025
  • Fakta

  • Arbejdssted
    Landssygehuset
  • Adresse
    J.C. Svabosgøta 41-49, FO-100 Torshavn
  • Kontaktperson
    HR HR
    HR@ls.fo
    298304500
  • Stillingstype
    Reservelæge
  • Speciale
    Kirurgi
  • Ansættelsesform
    Tidsbegrænset periode
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Quick-nr.
    476841
  • Indrykningsdato
    13-05-2025
  • Ansøgningsfrist
    27-05-2025
På baggrund af dette job