Region Syddanmark

Region Syddanmark

J.B. Winsløws Vej 4, Indgang 208,, 5000 Odense C

Er du en holdspiller, og er du klar til at gøre en forskel for andre?

Er du uddannet laborant, bioanalytiker eller farmakonom og har du lyst til at arbejde med et vigtigt formål i en effektiv og praktisk produktion? Så er det dig, vi søger til cytostatikaproduktionen ved Sygehusapotek Fyn, OUH.


Om os:

Cytostatikaproduktionen er en af tre produktioner på Sygehusapotek Fyn. Vi arbejder jf. lægemiddellovgivning, og vores hovedopgave er at fremstille brugsfærdige infusionsposer, injektionssprøjter og dosisdispensering af tabletter til kræftpatienter på OUH.
Arbejdsdagen er dynamisk og præget af rutine, men også af et konstant fokus på, at levere lægemidler hurtigt og effektivt så vi dermed sikrer os, at patienternes behov altid kommer i første række. Vi arbejder tæt sammen i produktionen men også på tværs af de afdelinger som vi leverer lægemidler til. Alle bidrager til at opnå det bedste resultat for patienterne. Vi er en produktion, der vægter et godt arbejdsmiljø og med plads til både faglig og personlig udvikling.
Om opgaven Som en del af holdet, vil du arbejde direkte med produktionen af lægemidler til patienterne. Du vil få ansvar for at fremstille infusionsposer og injektionssprøjter, eller assistere kollegaer under fremstillingen. Arbejdet kræver præcision og god dokumentationspraksis, og du skal kunne håndtere afvigelser og ændringer, med en løsningsorienteret tilgang.
Ingen erfaring med lægemiddelfremstilling? Intet problem. Vi tilbyder dig en grundig oplæring i aseptiske arbejdsteknikker, så du kan komme hurtigt ind i arbejdet. Fokus på sikkerhed og kvalitet er afgørende, og vi sørger for at du lærer alt i vores øvelokaler, uden for produktion - for at kunne arbejde effektivt og sikkert med lægemidler. Efterhånden som du opbygger erfaring, vil der være mulighed for at du kommer til at bestride andre ansvarsområder – f.eks. vedligeholdelse af apparaturer, håndtering af varer, indtastning af daglige bestillinger fra afdelingerne, oplæring af kollegaer, m.m.

Om dig:
- Det er et krav, at du er god til at læse, tale og forstå dansk
- Uddannet laborant, bioanalytiker eller farmakonom
- Du har sans for detaljer, er struktureret og motiveres af at levere et præcist og fejlfrit produkt
- Du er en holdspiller og bidrager aktivt til et godt arbejdsmiljø, også når der er travlt
- Besidder et godt overblik samt en systematisk og løsningsorienteret tilgang til arbejdet
- Erfaring med IT som arbejdsredskab
- Har med fordel erfaring med at arbejde i renrum og med aseptisk produktion jf. lægemiddellovgivning, eller har arbejdet i produktionsvirksomhed - ikke et krav


Fremtiden med AI OUH har netop taget dette værktøj i brug, hvilket vi på Sygehusapotek Fyn også står over for implementeringen af. Ønsker du at benytte værktøjet til udarbejdelse af din ansøgning, ser vi ingen problemer i dette. Vi gør dog opmærksom på at det skal fremgå af din ansøgning, så vidt der er gjort brug af dette.


Ansættelsesforhold, ansøgningsfrist og samtaler Der er tale om en stilling på 32-37 timer pr. uge. Arbejdstiden bliver planlagt inden for tidsrummet kl. 6.00 til kl. 18.00 – på nuværende tidspunkt ligger denne mellem 7.00-16.00. Tidsrummet for arbejdstiden tilpasses løbende til de krav hospitalet stiller til os, hvilket også betyder at man skal være indstillet på weekendarbejde. Pt. skal man forvente, at arbejde hver 6. lørdag eller søndag – efter endt oplæring.
Løn- og ansættelsesforhold er med udgangspunkt i den gældende overenskomst. Der er 3 måneders prøvetid første gang du ansættes i Region Syddanmark.


Ansøgningsfristen fredag d. 1. august 2025, indsend gerne din ansøgning hurtigst muligt ID 232923, da vi indkalder til samtaler løbende. Tiltrædelse 1. september 2025, eller hurtigst muligt derefter.


Kontakt os, hvis du ønsker yderligere oplysninger om stillingen det fås ved henvendelse til funktionsledere Nikita Susan Hartvig Nielsen på 2461 8964 eller Cathrine Laura Dalby på 2462 0935.

Sygehusapotek Fyn producerer og indkøber lægemidler til distribution på de fynske sygehuse. Apoteket er organisatorisk en del af Odense Universitetshospital og beskæftiger ca. 340 dedikerede medarbejdere, og omsætter årligt for ca. 1,3 mia. kr. Apotekets produktion omfatter sterile og ikke-sterile lægemidler, produktion til kliniske forsøg og fremstilling af klar-til-brug lægemidler. I klinisk farmaci arbejdes der tæt sammen med de kliniske afdelinger på OUH om rationel brug af lægemidler.

Apoteket har en større forskningsenhed, som bedriver forskning indenfor afmedicinering, sektorovergange og klinisk forskning.

 

  • Fakta

  • Arbejdssted
    OUH Odense Universitetshospital, Odense
  • Kontaktperson
    Lis Aagaard
    lis.aagaard@rsyd.dk
  • Adresse
    J.B. Winsløws Vej 4, Indgang 208,, 5000 Odense C
  • Stillingstype
    Laborant
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Deltid over 21 timer
  • Ansættelsens start
    01-09-2025
  • Regionens jobnr.
    232923
  • Quick-nr.
    478427
  • Indrykningsdato
    25-06-2025
  • Ansøgningsfrist
    01-08-2025
  • Fakta

  • Arbejdssted
    OUH Odense Universitetshospital, Odense
  • Adresse
    J.B. Winsløws Vej 4, Indgang 208,, 5000 Odense C
  • Kontaktperson
    Lis Aagaard
    lis.aagaard@rsyd.dk
  • Stillingstype
    Laborant
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Deltid over 21 timer
  • Ansættelsens start
    01-09-2025
  • Regionens jobnr.
    232923
  • Quick-nr.
    478427
  • Indrykningsdato
    25-06-2025
  • Ansøgningsfrist
    01-08-2025
På baggrund af dette job