Region Hovedstaden

Region Hovedstaden

Esther Møllers Vej 2, 2100 København Ø

Delegeret QP'er til Cytostatika Produktionen på Rigshospitalet

Kræftpatienterne er afhængige af den livsvigtige medicin vi blander til dem.

Afdelingens teknikere producerer patientspecifikke kemo-behandlinger, som vi efterfølgende frigiver. Vi sikrer, at Kræftpatienter på Rigshospitalet og i Region Hovedstaden får den kemo-behandling, der er blandet specifikt til den enkelte. Det gælder både blandinger, der indgives på hospitalet men også den behandling, der kan indgives i hjemmet hos patienten.

Din hverdag

  • Du kommer til at få en central rolle i videreudviklingen og efterlevelsen af GMP og GCP både lokalt i cytostatika produktionen og på tværs af cytostatika produktionerne i regionen.
  • Du vil som QP i en større produktionsenhed få mange alsidige arbejdsopgaver i driften, så som at behandle ordinationer modtaget via Sundhedsplatformen (SP), frigive de færdigproducerede produkter samt være faglig support for produktionen.
  • Derudover vil du i løbet at kort tid blive en del at et mindre team med ansvar for udstyr.
  • Da vores arbejde er fyldt med succeskriterier, der bliver opfyldt i løbet af dagen, går du hjem med en god følelse i maven.

Om dig

  • Du evner at fungere som delegeret QP’er.
  • Har erfaring med aseptisk produktion og kan derfor varetage mange forskelligartede GMP- og GCP-relaterede opgaver.
  • Da vi opstarter projekt omkring digitalt produktionssystem, vil vi lægge stor vægt på, hvis du har erfaring eller anden kendskab til IT-validering og implementering. Hvis du har særlig flair for IT-systemer på anden vis må du også meget gerne beskrive dette i din ansøgning.
  • Du er indforstået med, at mere end 50% af din arbejdsdag er direkte produktionsrelateret arbejde, så som godkendelse og bekræftelse af ordinationer i SP samt håndtering af kliniske forsøg.
  • Har du ingen erfaring så fortvivl ikke. Du vil komme igennem et oplæringsforløb, hvor du vil arbejde som QP-support og dermed bidrage aktivt til teamet under oplæringsperioden til delegeret QP’er.

Om os
I øjeblikket er vi 14 akademikere, 25 produktionsteknikere og 7 hospitalsmedhjælpere.

Vi tilbyder et spændende og vigtigt job med en tværfaglig kontaktflade, hvor du vil være meget tæt på kræftafdelingerne på Rigshospitalet samt en del af landes øvrige kræftafdelingen, hvilket stiller krav til vores kompetencer.

  • I teamet har vi det rigtig godt sammen. Vi er meget opmærksomme på god trivsel, hvor vi har det sjovt sammen og har stor empati for hinanden.
  • Vi har også stor fornøjelse af at være sociale sammen udenfor arbejdet. Det gælder bare om at få de gode idéer og føre dem ud i livet.
  • Der er tryghed i ansættelsen og mulighed for en god balance imellem arbejds- og familielivet.
  • Vil du se en video fra vores produktion så se med her.

Yderligere oplysninger
Vil du vide mere om jobbet, er du velkommen til at ringe til afdelingslederne Peter Buus på 23806328 eller Anne Petersen på 24277524.

Løn- og ansættelsesvilkår
Din erfaring kommer fra en uddannelse som farmaceut eller cand.scient. med farmakologifag, hvor det vil være en fordel, hvis du har arbejdet indenfor QA, QC eller GMP-produktion/support.

Stillingen er på 37 timer ugentligt med betalt frokostpause.

Vi er en afdeling, der dækker alle 365 dage af året for altid at kunne være der, når patienten på afdelingen har brug for os. Derfor vil du efter oplæringsperioden indgå i en vagtplan med blandede vagter i form af dag-, aften- og weekendvagter, der ligger i et fast 8 ugers rul samt ca. 2 helligdagsvagter om året.

Arbejdstiderne ligger indenfor følgende tidsrum:

  • Mandag – fredag: 6:45-19:00
  • Lørdag – søndag: 9:00-14:00

Vi har flexordning, hvilket giver mulighed for afholdelse af flexfri efter aftale.

Arbejdsadressen er Esther Møllers Vej 2, 2100 København Ø.

Apoteket kan tilbyde fordelagtig Massageordning, Regionens Feriehuse, Kunstforening, Motionsfaciliteter, samt en god pensionsordning.

Løn- og ansættelsesvilkår er efter gældende overenskomst med PharmaDanmark.

Ansøgningsprocedurer
Ansøgningsfristen er 08.10.2025 kl. 23:59. Der vil løbende blive holdt samtaler. Ansættelse snarest muligt.

 

Tjek Apoteket ud på http://www.apoteket-regionh.dk

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Region Hovedstadens Apotek
  • Kontaktperson
    Peter Meldgård Buus
    peter.meldgaard.buus@regionh.dk
  • Adresse
    Esther Møllers Vej 2, 2100 København Ø
  • Stillingstype
    Farmaceut
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    15-11-2025
  • Regionens jobnr.
    264361
  • Quick-nr.
    481419
  • Indrykningsdato
    18-09-2025
  • Ansøgningsfrist
    08-10-2025
  • Fakta

  • Arbejdssted
    Region Hovedstadens Apotek
  • Adresse
    Esther Møllers Vej 2, 2100 København Ø
  • Kontaktperson
    Peter Meldgård Buus
    peter.meldgaard.buus@regionh.dk
  • Stillingstype
    Farmaceut
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    15-11-2025
  • Regionens jobnr.
    264361
  • Quick-nr.
    481419
  • Indrykningsdato
    18-09-2025
  • Ansøgningsfrist
    08-10-2025
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Klinisk farmaceut til Klinisk Farmaci, Bispebjerg og Frederiksberg Hospital på Region Hovedstadens Apotek

Region Hovedstadens Apotek  |  Bispebjerg Bakke 23, 2400 København
Farmaceut

Opslået
29-08-2025

Ansøgningsfrist
19-09-2025