Region Hovedstaden
Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre
Gynækologisk afdeling Amager og Hvidovre Hospital søger sygeplejerske
Et speciale der spænder bredt og sikrer dig udvikling i mange år frem.
Har du mod på at søge nye udfordringer, en hverdag som sjældent er ens, være en del af et stærkt tværfagligt fællesskab, så vil det glæde os at få dig som kollega.
Hos os får du:
- Graviditeter med komplikationer
- Senaborter
- Urogynækologi
- Enhed for tab
- Elektive og akutte operations patienter
- Cancer og palliation
- Vulva sygdomme
- Mastit
Vi er 26 skønne sygeplejersker i en erfaren sygeplejegruppe, hvor vi har et dejligt arbejdsmiljø og humor i højsædet.
Har du lyst til en høj faglig afvekslende hverdag, hvor du arbejder selvstændigt, både i vores ambulatorium, sengeafsnit og i vores akutklinik, så er denne stilling lige noget for dig og du er lige noget for os.
Vi søger en sygeplejerske på 37 timer eller efter aftale fra 1 januar eller 1. februar 2026
Vi tilrettelægger din introduktionsperiode over 4-6 uger ud fra dine kompetencer og du vil være tilknyttet en mentor det første lange stykke tid i afdelingen.
Du vil starte med at være tilknyttet sengeafsnittet de første 4 uger, hvor du ikke indgår i normeringen. Her bliver du tryg i at være selvstændig i det gynækologiske speciale. Når du er klar til at få lagt lidt mere viden på, bliver du introduceret til vores ambulatorie, hvor du bliver oplært i alle specialfunktionerne og vores akutklinik. Der vil oplæringen vare i 2 uger.
Vi har vores ´Enhed for tab´ liggende i vores gynækologiske sengeafdeling og den vil du også blive introduceret til så snart du er klar.
Vi har en meget afvekslende arbejdsplads med mulighed for at dygtiggøre os indenfor alle områder af gynækologien.
Vi er en afdeling hvor vi har fokus på høj faglighed og det gode arbejdsmiljø.
Vi arbejder systematisk med patientoplevet kvalitet og patientinddragelse, her med fokus på tæt tværfagligt samarbejde.
Vi arbejder under to evidensbaserede tilgange; Familiecentreret sygepleje og Fundamentals of Care. De udgør det faglige og teoretiske fundament for den sygeplejefaglige referenceramme på AHH.
Familiecentreret sygepleje beskriver en tilgang til sygepleje, som et tankesæt man har med sig i alle relationer, situationer og i sin kommunikation i sygeplejen.
Fundamentals of Care beskriver, hvordan relations dannelse mellem sygeplejerske og patient er udgangspunkt for at opfylde patientens behov for sygepleje.
Herudover holder vi sommerfest, julefrokost, arrangerer hyggeaftener, nørkleklub, gåture og meget mere.
Vi ønsker en medarbejder, der kan se sig selv i noget af følgende:
- Brænder for sygepleje og sætter en ære i det gode patientforløb
- Du har gode samarbejdsevner og lyst til at engagere dig i afdelingen
- Du besidder forandrings- og relations kompetencer
- Du brænder for at arbejde med det gynækologiske speciale og dygtiggøre dig inden for dette
- Du er videbegærlig og stiller spørgsmålstegn når du undrer dig
- Du sætter altid patienten i fokus og ser helheden i sygeplejen
- Du vil gerne være med til at de studerende får et godt ophold hos os
Kan du se dig selv i noget af ovenstående, og har mulighed for at starte pr 1. Januar eller februar 2026, så skynd dig at sende en ansøgning.
Vi glæder os til at høre fra dig.
Er du nysgerrig på at vide mere om vores afdeling skal du være hjertelig velkommen til at kontakte oversygeplejerske Linda Billetorp på tlf. 40140868
Løn- og ansættelsesvilkår følger overenskomst for ikke-ledende personale på Sundhedskartellets område indgået mellem Sundhedskartellets parter, herunder Dansk Sygeplejeråd og Regionernes Lønnings- og Takstnævn.
Ansøgningsfrist: Tirsdag d.16. december 2025
Ansættelsessamtaler: Afholdes mandag d.22. december 2025 fra kl. 13.00 – dette kan der desværre ikke rykkes på
Fakta
- Arbejdssted
Hvidovre Hospital -
Kontaktperson
Dorthe Bomund Jespersen - Adresse
Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre - Stillingstyper
Sygeplejerske - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-01-2026 - Regionens jobnr.
265535 - Quick-nr.
484239 - Indrykningsdato
20-11-2025 -
Ansøgningsfrist
16-12-2025 (udløbet)
-
Jobbet er udløbet...
- Føj til favoritter
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
Hvidovre Hospital - Adresse
Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre -
Kontaktperson
Dorthe Bomund Jespersen - Stillingstyper
Sygeplejerske - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-01-2026 - Regionens jobnr.
265535 - Quick-nr.
484239 - Indrykningsdato
20-11-2025 -
Ansøgningsfrist
16-12-2025 (udløbet)
Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette
-
Sygeplejerske eller specialsygeplejerske til OPUS YOUNG – en del af nyt ambulatorium med regionsfunktion og højt specialiseret funktion for skizofreni hos børn og unge
Børne- og Ungdomspsykiatrisk Center, Region Hovedstaden | Bispebjerg Bakke 23, 2400 København
SygeplejerskeOpslået
08-01-2026Ansøgningsfrist
29-01-2026 -
Vil du være en del af et ambulatorie med høj faglighed, stærkt samarbejde og masser af humor?
Herlev Hospital | Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
SygeplejerskeOpslået
15-01-2026Ansøgningsfrist
16-02-2026 -
Unik mulighed for at gøre en forskel for dobbeltdiagnosepatienter som opsøgende og udkørende sygeplejerske hos Specialambulatoriet MOPS
Psykiatrisk Center Sct. Hans, Roskilde | Carl Nielsens Allé 9, 2100 København Ø
SygeplejerskeOpslået
19-12-2025Ansøgningsfrist
18-01-2026 -
Sygeplejerske søges til Hjertecenter Hovedstaden, daghospital Gentofte – Elektive patienter med hjerterytmeforstyrrelser, korte kontakter, højt specialiseret og sygeplejen i fokus
Rigshospitalet | Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
SygeplejerskeOpslået
07-01-2026Ansøgningsfrist
22-01-2026 -
Er du nyuddannet sygeplejerske eller erfaren, og ønsker du et job på et åbent psykiatrisk afsnit, hvor der er fokus på både din introduktion og din faglige udvikling?
Psykiatrisk Center København | Skadestuevej 1, 2000 Frederiksberg
SygeplejerskeOpslået
09-01-2026Ansøgningsfrist
23-01-2026