Region Hovedstaden

Region Hovedstaden

Valdemar Hansens Vej 1-23, 2600 Glostrup

Læge, klinisk assistent mhp. PhD i synsnervebetændelse og multipel sclerose ved Rigshospitalet-Glostrup

Vi søger en forskningsinteresseret og højt motiveret læge med interesse for neurologi og oftalmologi. Vi ser gerne, at du har ambitioner om at specialisere dig inden for neurologien og fortsætte med at være forskningsaktiv på længere sigt. Vi tilbyder en indledningsvist ét-årig stilling som klinisk assistent, hvor du kan stifte bekendtskab til afdelingen, metoderne og forskningsprojekterne og vi har finansiering til at denne kan forlænges til et treårigt PhD-forløb. Vi behandler ansøgninger løbende og håber på en ansættelse fra d. 1. marts 2026 eller snarest derefter.

Om stillingen og forskningens fokus

Som klinisk assistent ved Klinik for Synsnervebetændelse, Dansk Multipel Sclerose Center (DMSC), Rigshospitalet-Glostrup bliver du en del af et aktivt og inspirerende forskningsmiljø. I forskningsgruppen er vi højt specialiserede inden for sysnervebetændelse, hvor vi især har fokus på at identificere nye diagnostiske og prognostiske biomarkører for multipel sclerose (MS). Synsnervebetændelse (ON) er et hyppigt forstadie til MS og ca. halvdelen af patienterne med ON udvikler MS. Derudover, forsker vi i samspillet mellem kost, tarmbakterier og sygdomsforløbet ved MS.

I dit forskningsarbejde vil du have fokus på at belyse BDNFs (brain-derived neurotrophic factor) rolle inden for ON og MS. BDNF er essentiel for overlevelse og plasticitet af neuroner og vores hypotese er, at BDNF kan være med til at beskytte mod tab af neurologisk funktionsdygtighed blandt patienter med ON og MS. Derudover, vil du være en del af teamet, som arbejder på forskningsinitiativet iPROACT (indole-3-PROpionic Acid Clinical Trials), hvor du bl.a. kommer til at undersøge om tilskud med indol-3-propionsyre (IPA) kan hjælpe personer med akut ON med at genvinde mistet synsfunktion. IPA bliver produceret naturligt i små mængder af udvalgte tarmbakterier. De forskningsprojekter, du skal arbejde på, er finansieret af bl.a. Danmarks Frie Forskningsfond, Novo Nordisk Fonden og Scleroseforeningen. Du kan læse mere om iPROACT her:

https://dff.dk/hvad-har-vi-stoettet/bliv-inspireret-af-tidens-forskning/artikler-om-forskningsprojekter/artikel/2023/oktober/tarmbakterier-kan-maaske-hjaelpe-patienter-med-multipel-sclerose/

Udover dit forskningsarbejde, skal du se kliniske patienter i udredning for ON og forløb heraf og i begrænset omfang deltage i kliniske trials og hjælpe med andre mindre opgaver. Vi ser gerne, hvis ansættelsene forløber tilfredsstillende, at du efter en kort oplæringsperiode bliver indskrevet på PhD-skolen, hvorefter din ansættelse vil blive forlænget til samlet 3 år.

Om arbejdspladsen

Forskningsgruppen ledes af professor, overlæge, dr.med. Jette Lautrup Frederiksen, som er leder af Klinik for Synsnervebetændelse​​ og én af forskningslederne ved DMSC. Klinik for Synsnervebetændelse modtager patienter fra hele Region Hovedstaden og DMSC, som er Danmarks største scleroseklinik. Afdelingen tilbyder et livligt arbejdsmiljø med adgang til højt specialiseret ekspertise såvel som faciliteter. I Jette Frederiksens forskningsgruppe indgår der p.t. yderligere 3 PhD-studerende, 2 postdocs, erfaren projektsygeplejerske, forskningslaborant, professorsekretær og specialestuderende. Derudover, vil du være en del af det sociale miljø med de resterende unge forskere ved DMSC. 

Kvalifikationskrav

Vi vægter, at du:

  • Har en passion for forskning med interesse i neurologi og oftalmologi. Tidligere forskning såvel som arbejde inden for neurologi eller oftalmologi er en fordel.
  • Er uddannet læge
  • Taler og skriver flydende dansk såvel som engelsk
  • Har en nysgerrig tilgang til dit arbejde, er praktisk anlagt og omstillingsparat
  • Har gode samarbejds- og kommunikationsevner, der tillader, at du kan udføre struktureret højkvalitetsarbejde i tæt samarbejde med resten af gruppen i en travl hverdag

Ansøgningsprocedure

Ansøgning bør inkludere følgende dokumenter:

  • Motiveret ansøgning
  • CV incl. evt. publikationsliste
  • Karakterudskrift fra lægestudiet

Samtaler afholdes løbende. Ved spørgsmål kan professor Jette Lautrup Frederiksen kontaktes på tlf. 38633041 eller jette.lautrup.battistini@regionh.dk.

Løn- og ansættelsesvilkår

Stillingen er til besættelse pr. 01.03.2025 eller efter aftale. Ansøgningsfrist: 25.01.2026.

Løn- og ansættelsesvilkår i henhold til overenskomst.

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Rigshospitalet, Glostrup
  • Kontaktperson
    Jette Lautrup F Battistini
    jette.lautrup.battistini@regionh.dk
  • Adresse
    Valdemar Hansens Vej 1-23, 2600 Glostrup
  • Stillingstype
    Læge
  • Speciale
    Neurologi
  • Ansættelsesform
    Tidsbegrænset periode
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-03-2026
  • Regionens jobnr.
    266185
  • Quick-nr.
    485724
  • Indrykningsdato
    29-12-2025
  • Ansøgningsfrist
    25-01-2026
  • Fakta

  • Arbejdssted
    Rigshospitalet, Glostrup
  • Adresse
    Valdemar Hansens Vej 1-23, 2600 Glostrup
  • Kontaktperson
    Jette Lautrup F Battistini
    jette.lautrup.battistini@regionh.dk
  • Stillingstype
    Læge
  • Speciale
    Neurologi
  • Ansættelsesform
    Tidsbegrænset periode
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-03-2026
  • Regionens jobnr.
    266185
  • Quick-nr.
    485724
  • Indrykningsdato
    29-12-2025
  • Ansøgningsfrist
    25-01-2026
På baggrund af dette job