Region Nordjylland

Intensivt Afsnit 2

Hobrovej 18-22, 9000 Aalborg

Tid til sygepleje, udvikling og faglighed - ITA 2, Aalborg Universitetshospital

Som sygeplejerske i ITA 2 (tidligere R) vil du med udgangspunkt i den helhedsorienterede sygepleje lære at mestre den instrumentelle, højteknologiske pleje og behandling samtidig med, at du holder fokus på den grundlæggende basale sygepleje.
Alt sammen i tæt samarbejde med patienten, dennes pårørende og dine tværfaglige kollegaer
.  
 
Vi har et fantastisk fællesskab og glæder os til at få dig med på holdet. 
Til vores afsnit søges sygeplejersker, gerne med intensiverfaring.

 
ITA 2 er et multi diciplinært højtspecialiseret intensivt afsnit, som primært varetager plejen og behandlingen af patienter med medicinske og onkologiske problemstillinger samt patienter fra abdominal kirurgiske specialer. Vores speciale rummer et bredt udsnit af intensive behandlingsteknikker, herunder avanceret respiratorbehandling, kontinuerligt dialyse, komplekse farmakologiske cirkulationsstøtte og monitorering. 
 
Der er meget nyt at lære – vi hjælper dig
Hverdagen for os er kompleks. Når du starter hos os, gennemgår du de første 12 uger et fastlagt oplæringsforløb, hvor du bliver klædt godt på til at varetage dine nye opgaver sammen med en erfaren kollega. Dette uanset om du har meget erfaring eller bliver ansat i et af dine første jobs. Under oplæringen går du sammen med erfarne kollegaer og deltager i planlagte undervisningsdage. Læringen stopper ikke når introduktionsforløbet udløber, det er vores patienter for komplekse til. Du kommer ikke til at stå alene, og vil arbejde i vagter med erfarne kollegaer. Vi er bemandet 1:1 hele døgnet og har mulighed for at udøve sygepleje af høj faglig kvalitet. ITA 2 har en fantastisk hjælpekultur, et godt kollegialt fællesskab og vi er gode til at spare med hinanden.  
 
Godt arbejdsmiljø og højt fagligt niveau 
Vi er en stor personalegruppe bestående af engagerede og dygtige sygeplejersker, hvoraf en stor del har den 2-årige intensive specialuddannelse. Du bliver en del af et team med kollegaer, hvor nogle har været her i mange år, mens andre er nye.  
 
ITA 2 har en tæt tilknytning til forskningsenheden og vi har fokus på faglig udvikling. Vi prioriterer løbende sparring og faglig udvikling, og du vil opleve, at de faglige udfordringer aldrig løber ud. Vi har en stor uddannelsesopgave, hvilket også kræver, at vi hele tiden skal være et skridt foran, så vi bliver dygtige læremestre. 
 
De fleste dage er forskellige, og er fyldt med komplicerede sygeplejefaglige udfordringer. I ITA 2 arbejder vi aktivt med vores fælles arbejdsmiljø og værdsætter gensidig respekt og anerkendelse samt et rigtigt godt kollegialt sammenhold. Dette gælder også for vores tværfaglige samarbejde med blandet andet læger, sekretærer, assistenter og andre faggrupper i afsnittet. 
 
 
Vi tilbyder dig  
  • Omkring 70 engagerede, omsorgsfulde og fagligt kompetente kollegaer og et godt kollegafællesskab. 
  • Anerkendende og lyttende ledelse, som vægter arbejdsmiljøet højt.  
  • Godt tværfagligt samarbejde. 
  • En meget vekslende arbejdsdag, med mulighed for debriefing ved f.eks. vanskelige patient- og pårørendeforløb. 
  • Mulighed for planlagte supervisionsforløb. 
  • Kontinuerligt faglig og personlig udvikling og forskningsaktivitet. 
  • Mulighed for at indgå i superbrugergrupper indenfor dit interesseområde. 
  • Hos os er det vigtigt, at privat- og arbejdslivet harmonerer. Derfor har du stor indflydelse på din vagtplan.  
  • Efter 1 til 2 år er der mulighed for at starte den intensive specialuddannelse.  
 
Om dig
Vi ønsker os nye kollegaer, der kan stå inde for følgende: 
  • Du har erfaring fra kirurgisk og/eller medicinsk sengeafsnit  
  • Du arbejder selvstændigt og trives med at tage ansvar 
  • Du er robust og befinder dig et sted i dit liv, hvor du har overskud til at indgå i et stort og komplekst speciale, hvor din sygeplejefaglighed kommer i spil  
  • Du brænder for sygeplejen og interesser dig for den komplekse intensive sygepleje 
  • Du har lyst til at være en aktiv medspiller i et tværfagligt team. I ITA 2 spiller vi hinanden gode 
  • Du har lyst til faglig udvikling og mod til at tage imod læring 
  • Du har lyst til at arbejde på en afdeling, hvor omsorgen for patienter og pårørende er højt prioriteret 
  • Du har gode samarbejdsevner og bidrager til et positivt arbejdsmiljø 
  • Du kan se dig selv i en stilling med blandende vagter, 8 timers vagter hver 2. uge eller 12 timers vagter hver 3. weekend 
     
Læs mere om at være sygeplejerske i Region Nordjylland 
Er du blevet nysgerrig og vil gerne vide mere? 
Kom gerne forbi til en rundvisning i vores nye omgivelser i Hospitalsbyen eller en følgedag. Se også vores profil på Instagram @intensivafsnitr.  
Du er meget velkommen til at søge yderligere oplysninger om stillingen ved henvendelse til ledende oversygeplejerske Jette Vester Nielsen (tlf. 41467606 – mail: jevn@rn.dk)  
 
Praktisk  
Ansøgningsfrist 30. marts 2026 
 
Vi holder kvalificerede samtaler i uge 15 + 16 
Løn og ansættelsesforhold i henhold til gældende overenskomst mellem Regionen og DSR. Stillingerne er på fuldtid med skiftende vagter.   
Stillingerne er til tiltrædelse pr. 1. juni 2026 eller efter aftale.  
 

Om Region Nordjylland
I Region Nordjylland søger vi hele tiden nye dygtige kolleger, der sammen med os vil arbejde for, at de nordjyske patienter og borgere er i gode hænder. Du bliver en del af et fællesskab med 15.000 kolleger på hospitalerne, det nære sundhedsvæsen, det præhospitale beredskab – og inden for de specialiserede sociale tilbud, regional udvikling og i administrationen. Vi er stolte af vores faglighed og samarbejde på tværs af hele organisationen.

Vi opfordrer alle kvalificerede til at søge jobbet – uanset etnisk baggrund, køn, seksuel orientering, handicap, religion eller alder.

Læs mere om os på Job og uddannelse, og få et overblik over ansættelsesprocessen trin-for-trin på Fra ansøgning til ansættelse.
  • Fakta

  • Arbejdssted
    Aalborg Universitetshospital
  • Kontaktperson
    Jette Vester Nielsen
    jevn@rn.dk
    41467606
  • Adresse
    Hobrovej 18-22, 9000 Aalborg
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske, Sygeplejerske med specialuddannelse
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-06-2026
  • Regionens jobnr.
    22425
  • Quick-nr.
    488888
  • Indrykningsdato
    11-03-2026
  • Ansøgningsfrist
    30-03-2026
  • Fakta

  • Arbejdssted
    Aalborg Universitetshospital
  • Adresse
    Hobrovej 18-22, 9000 Aalborg
  • Kontaktperson
    Jette Vester Nielsen
    jevn@rn.dk
    41467606
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske & Sygeplejerske med specialuddannelse
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-06-2026
  • Regionens jobnr.
    22425
  • Quick-nr.
    488888
  • Indrykningsdato
    11-03-2026
  • Ansøgningsfrist
    30-03-2026
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Nordjylland der minder om dette

Jobbet ligger i Region Nordjylland

Anæstesisygeplejerske med øje for faglig kvalitet søges

Aalborg Universitetshospital  |  Højtoftevej 2, 7700 Thisted
Sygeplejerske med specialuddannelse

Opslået
27-02-2026

Ansøgningsfrist
20-03-2026

Jobbet ligger i Region Nordjylland

Sygeplejerske søges til Intensiv og Medicinsk Sengeafsnit, Aalborg Universitetshospital, Thisted

Aalborg Universitetshospital  |  Højtoftevej 2, 7700 Thisted
Sygeplejerske

Opslået
27-02-2026

Ansøgningsfrist
20-03-2026

Jobbet ligger i Region Nordjylland

SYGEPLEJERSKE SØGES TIL AFFEKTIVT SENGEAFSNIT N3, ALMENPSYKIATRISK AFDELING NORD I BRØNDERSLEV

Aalborg Universitetshospital  |  Hjørringvej 180, 9700 Brønderslev
Sygeplejerske

Opslået
10-03-2026

Ansøgningsfrist
06-04-2026

Jobbet ligger i Region Nordjylland

Klinisk Afsnitskoordinator til Afd. For Hjerte- og Hormonsygdomme

Regionshospital Nordjylland  |  Bispensgade 37, 9800 Hjørring
Sygeplejerske

Opslået
16-02-2026

Ansøgningsfrist
12-03-2026

Jobbet ligger i Region Nordjylland

Sygeplejerske til Sengeafsnit for Lindrende Behandling, Farsø – fast stilling eller barselsvikariat

Aalborg Universitetshospital  |  Højgårdsvej 11, 9640 Farsø
Sygeplejerske

Opslået
06-03-2026

Ansøgningsfrist
23-03-2026