Region Hovedstaden
Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre
2 introduktionsstillinger i neurologi ved Afdeling for Hjerne- og Nervesygdomme, Amager og Hvidovre Hospital. Til besættelse pr. 1. september 2026 eller efter aftale.
Om afdelingen
Neurologisk afdeling på Amager og Hvidovre Hospital er en afdeling i udvikling og opbygning. Siden 1. maj har afdelingen varetaget udredning og behandling af Planområde Syds 610.000 borgere med neurologiske sygdomme på hovedfunktion i både akutte og ambulante forløb. Afdelingen er efter politisk beslutning udskilt fra Rigshospitalet.
Afdelingen består af Neurologisk Akutmodtagelse, sengeafsnit med stroke, almen neurologi og rehabilitering samt ambulatorier inden for almen neurologi, bevægeforstyrrelser, demens, hjernekræft, stroke, epilepsi, sklerose og hovedpine.
Som ansat hos os vil du blive en del af en afdeling, hvor vi lægger vægt på et højt fagligt niveau og et godt kollegialt miljø.
Om stillingen
Du vil indgå i afdelingens kliniske arbejde og få erfaring med både akutte og ambulante neurologiske patientforløb.
Du vil blive en del af forvagtslaget og arbejde tæt sammen med afdelingens øvrige læger. Forvagtslaget er stort og velfungerende med 2 forvagter i 2-skiftet vagt alle ugens dage. For at sikre en god uddannelse/supervision og skabe tryghed superviseres vores forvagter af en speciallæge i front (SPIF) alle hverdage fra kl. 8-18 i den neurologiske akutmodtagelse.
Udover vagter er stuegang og ambulante funktioner en mulighed og der er desuden let adgang til supervision ved speciallæger i hele afdelingen, hvilket vil give dig gode muligheder for at udvikle dine kliniske kompetencer i neurologi. Der vil sandsynligvis blive mulighed for oprykning til gennemgangsfunktion i introansættelsen
Uddannelse og karriere
Vi lægger stor vægt på uddannelse og individuel udvikling sv.t. de 7 lægeroller. Vi vil aktivt støtte og vejlede dig i udviklingen af dit CV med henblik på kvalificering til hoveduddannelse. Dette indebærer fokus på kliniske kompetencer, undervisning, organisatorisk arbejde, mulighed for forskning og andre relevante aktiviteter, der styrker ansøgningen til hoveduddannelsesforløb.
Der er formaliseret teoretisk og/eller bed-side undervisning hver dag i forbindelse med morgenkonferencen fra kl. 8.00 til kl. 8.45 og vi prioriterer supervision og uddannelse højt og arbejder aktivt med kompetenceudvikling i forhold til de 7 lægeroller.
Kvalifikationer
- Dansk autorisation og gennemført klinisk basisuddannelse
- Interesse for neurologi
- Gode samarbejdsevner og lyst til at arbejde i et tværfagligt miljø
- Tidligere neurologisk erfaring er en fordel, men ikke en forudsætning.
Yderligere oplysninger
Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til konstitueret uddannelsesansvarlig overlæge Thor Ameri Chalmer, mail thor.ameri.chalmer@regionh.dk, tlf. 25 32 75 65.
Ansøgningsfrist
Ansøgning og CV sendes online via linket senest d. 24. juni 2026 og samtaler afholdes umiddelbart derefter.
Fakta
- Arbejdssted
Hvidovre Hospital -
Kontaktperson
Thor Ameri Ameri Chalmer
thor.ameri.chalmer@regionh.dk - Adresse
Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre - Stillingstype
Introduktionsstilling - Speciale
Neurologi - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-09-2026 - Regionens jobnr.
269007 - Quick-nr.
492791 - Indrykningsdato
08-06-2024 -
Ansøgningsfrist
24-06-2026
-
Dit næste skridt...
- Søg jobbet
- Føj til favoritter
- Del jobbet
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
Hvidovre Hospital - Adresse
Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre -
Kontaktperson
Thor Ameri Ameri Chalmer
thor.ameri.chalmer@regionh.dk - Stillingstype
Introduktionsstilling - Speciale
Neurologi - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-09-2026 - Regionens jobnr.
269007 - Quick-nr.
492791 - Indrykningsdato
08-06-2024 -
Ansøgningsfrist
24-06-2026