Region Hovedstaden

Region Hovedstaden

Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev

Er du vores nye kollega i Hukommelsesklinikken?

Hos Afdeling for Hjerne- og Nervesygdomme på Herlev Hospital søger vi en ny kollega til at indgå i vores stærke team. Vi søger en sygeplejerske, der har lyst til at indgå i en kombinationsstilling, hvilket vil sige, at du vil være skiftevis to uger i Hukommelsesklinikken og to uger på vores sengeafsnit for Hjerne- og Nervesygdomme.

Om Hukommelsesklinikken
I Hukommelsesklinikken byder vi patienter og pårørende velkommen i en demensvenlig klinik. Vi udreder patienter for demenssygdomme og har ca. 1400 besøg årligt som forventes at stige. Vores patienter er kognitivt svækkede. Derfor er det en forudsætning, at du kan samarbejde med kognitivt svage patienter og deres pårørende.

Vi har fra 1. maj fået tilknyttet patienter med Parkinson sygdom, som er en fremadskridende neurodegenerativ lidelse, hvor symptomerne er af både motorisk og non- motorisk karakter i form af depression, angst samt kognitive vanskeligheder. Disse patienter vil som oftest følges i et længere forløb i klinikken, og den sygeplejefaglige kompleksitet er høj, hvorfor den patientorienterede og palliative tilgang vil være en kerneopgave. Vi har ca. 200 patienter med Parkinson sygdom i klinikken.

Sygeplejeopgaverne i Hukommelsesklinikken består bl.a. af:

  • Sygeplejekonsultationer herunder anamneseoptagelse, test, vurdering af patientens symptomer, vejledning og information til patienter og pårørende
  • Blodprøver, ekg og lumbalpunktur, vurdering af synkefunktion
  • Telefonkonsultationer – herunder medicinjustering
  • Koordinationsopgaver omkring patientforløb
  • Samarbejde med primærsektor herunder tværfaglige samarbejdspartnere

Om sengeafsnittet
Vores sengeafsnit er et blandet akut neurologisk afsnit, hvor patienterne indlægges til udredning og behandling for epilepsi, tumor cerebri, migræne, sklerose m.fl. Her vil du udvikle kompetencer indenfor både basal-, specialiseret-, og akut sygepleje.

Sygeplejeopgaverne i sengeafsnittet består bl.a. af:

  • Basal sygepleje til neurologiske patienter
  • Stuegang, bidrage til lægesamtaler
  • Koordinationsopgaver omkring patientforløb
  • Samarbejde med primærsektor, udskrivelse

Du vil til en start være 4-5 måneder i Hukommelsesklinikken efterfulgt af ca. to måneders oplæring på sengeafsnittet. Herefter vil du være skiftevis to uger i Hukommelsesklinikken og to uger i sengeafsnittet.

Din arbejdstid i Hukommelsesklinikken er mandag til fredag i dagtimerne. Din arbejdstid i sengeafsnittet vil være i blandede vagter med arbejde hver 4. weekend.

Vores forventninger til dig
Vi ønsker os en kollega, som kan danne relationer og yde sygepleje af høj faglig kvalitet til patienten og de pårørende i korttidskontakt samt i det længerevarende forløb hos patienten med uhelbredelig sygdom.

Vi forventer, at du er tillidsvækkende, tålmodig, arbejder løsningsorienteret og er en god kommunikator. Du skal kunne arbejde selvstændigt, have gode samarbejdsevner og finde tværsektorielt samt tværspecialiseret samarbejde interessant. Du skal besidde gode kommunikative evner, både i den direkte patientkontakt og over telefonen. Udover at være en fantastisk kollega, der arbejder struktureret, bevarer overblikket og holder roen, skal du kunne trives i en uforudsigelige hverdag, hvor ikke en dag er ens.

Derudover forventer vi, at du tager ansvar for egen læring samt er en holdspiller i forhold til udviklingen i afdelingen.

Erfaring fra Neurologien eller ambulatoriefunktion er en fordel, men ikke et krav. Det vigtigste er, at du har interesse for feltet og lyst til at arbejde og udvikle dig sammen med os.

Vi tilbyder:

  • En innovativ klinik i udvikling, for hele tiden at levere et patientforløb med behandlingsmæssigt høj faglig kvalitet
  • Et godt tværfagligt arbejdsmiljø med gode kolleger
  • God introduktion til såvel klinik som sengeafsnit med løbende check- in
  • Personalemøder mono- som tværfaglige
  • Sygeplejefaglig sparring
  • Tværfaglig undervisning
  • Efter 2 års ansættelse tilbydes du det regionale Neurokursus
  • Både en klinik og et sengeafsnit, hvor trivsel, arbejdsglæde og godt humør har høj prioritet

Derudover, vil du måske sætte pris på at vide at:

  • Bus 5C (og den kommende letbane) kører lige til døren
  • Vi har lækre medarbejdertilbud fx massageordning og kantine med stort udvalg af lækre salater, sandwich og dagens ret (også til veganeren)
  • Du får erfarne kolleger med en SÆRLIG bred pallette af sygeplejefaglige kompetencer
  • Vi har sygeplejeforskning i afdelingen

Ønsker du yderligere oplysninger om stillingen, er du velkommen til at ringe til:

Du er også meget velkommen til at komme forbi til en uformel snak og en kop kaffe i afdelingen.

Ansøgningsfrist: Tirsdag d. 21. juli
Ansættelsessamtaler afholdes torsdag d. 23. juli

Vi ser frem til at modtage din ansøgning! 

Dine løn- og ansættelsesvilkår Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der er uddannet i et andet EU/EØS-land end Danmark, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden, opfylde kravet til sprogkompetencer* i dansk. *Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der er uddannet i et andet EU/EØS-land end Danmark, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden have bestået en danskprøve (Danskuddannelse 3, som svarer til 9. klasses afgangseksamen) eller som minimum kunne bestå prøven senest 1 år efter ansættelsen, eller have opnået tilsvarende sprogkompetencer i dansk på anden vis. Danskprøven skal bestås med minimum følgende karakterer: • mundtlig kommunikation med karakteren 10 • læseforståelse med karakteren 7 • skriftlig fremstilling med karakteren 7

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Herlev Hospital
  • Kontaktperson
    Henriette Heilmann
  • Adresse
    Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Regionens jobnr.
    269452
  • Quick-nr.
    493658
  • Indrykningsdato
    29-06-2026
  • Ansøgningsfrist
    21-07-2026 (udløbet)


  • Fakta

  • Arbejdssted
    Herlev Hospital
  • Adresse
    Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
  • Kontaktperson
    Henriette Heilmann
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Regionens jobnr.
    269452
  • Quick-nr.
    493658
  • Indrykningsdato
    29-06-2026
  • Ansøgningsfrist
    21-07-2026 (udløbet)
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Gentofte matriklen søger operationssygeplejersker til stillinger på centralt operationsafsnit med interesse i knæ og hofte alloplastik samt skulder, albue, fod og håndkirurgi

Gentofte Hospital  |  Gentofte Hospitalsvej 1, 2900 Hellerup
Sygeplejerske

Opslået
10-07-2026

Ansøgningsfrist
09-08-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Sygeplejersker søges til spændende kombination af medicinsk og kirurgisk sygepleje på Rigshospitalet

Rigshospitalet, Blegdamsvej  |  Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
Sygeplejerske

Opslået
09-07-2026

Ansøgningsfrist
17-08-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Opvågningssygeplejerske

Nordsjællands Hospital  |  Dyrehavevej 29, 3400 Hillerød
Sygeplejerske

Opslået
27-07-2026

Ansøgningsfrist
17-08-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Bioanalytiker, sygeplejerske eller anden sundhedsfaglig medarbejder søges til nyt plasmacenter på Borgervænget

Rigshospitalet, Blegdamsvej  |  Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
Sygeplejerske

Opslået
07-07-2026

Ansøgningsfrist
10-08-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Kan du lide planlagte patientforløb, oplæring, undervisning og teknisk sygepleje, så se med her

Rigshospitalet, Glostrup  |  Valdemar Hansens Vej 13, 2600 Glostrup
Sygeplejerske

Opslået
15-07-2026

Ansøgningsfrist
12-08-2026