Region Sjælland

Filadelfia

Kolonivej 25, 4293 Dianalund

Ergoterapeut søges til Center for Neurorehabilitering – Filadelfia

Brænder du for:

  • tværfagligt samarbejde når det er allerbedst
  • at gøre en stor forskel for mennesker, der for nylig er ramt af en hjerneskade
  • mono- og tværfaglig udvikling på daglig basis i et anerkendende og ambitiøst fagligt miljø

Så skulle du tage at søge stillingen på 37 timer hos os med tiltrædelse 01.09.26 eller snarest derefter.

Hvem er vi

Center for Neurorehabilitering (CfN) yder intensiv specialiseret neurorehabilitering til voksne, som har pådraget sig moderate til svære følger efter hovedtraume, apopleksi eller anden form for erhvervet hjerneskade. Vores patienter var i 2025 gennemsnitligt indskrevet 3-4 måneder hos os.

CfN er indrettet med moderne faciliteter, der sætter de bedste rammer for neurorehabilitering. Udendørs har vi etableret et stimulerende træningsmiljø og vi har desuden fri adgang til Filadelfias store grønne områder.

CfN hører under Epilepsihospitalet Filadelfia, som er en selvejende non-profit institution. Filadelfia driver såvel en forskningsafdeling samt en uddannelsesafdeling, hvor kurser inden for neurorehabilitering med undervisere fra ind- og udland løbende tilbydes.

Hvad kan vi tilbyde

I CfN modtager nye kolleger målrettet introduktion til specialet over en længere periode, og der er gode muligheder for at videreudvikle sig både fagligt og personligt gennem kurser, supervision og sparring monofagligt samt tværfagligt med vores erfarne fagprofessionelle (neurologer, neuropsykologer, audiologopæder, socialrådgivere, sygeplejersker/SSAer, ergoterapeuter og fysioterapeuter). CfN inviterer regelmæssigt eksterne specialister til at afholde temadage og bidrage med klinisk supervision.

Det fælles tværfaglige fundament for vores interventioner i CfN tager udgangspunkt i Guidet taktil interaktionsterapi (GTIT), Facio-Oral-Trakt-Terapi (F.O.T.T.®), holdnings- og bevægelsesfacilitering (Bobath-koncept) samt INN® (Integration af Neurodynamik i Neurorehabilitering). Derudover suppleres med andre evidensbaserede tiltag, som bygger på viden om neuroplasticitet. I den samlede rehabiliteringsproces arbejdes der på krops-, aktivitets- og deltagelsesniveau samt med omgivelses og personlige faktorer i en ICF forståelsesramme. Patienter og pårørende deltager i samarbejdsprocessen bl.a. i den tværfaglige målsætning, der udarbejdes og evalueres med patient og pårørende hver 14. dag.

Ergoterapeuter i CfN orienterer sig i OTIPM som arbejdsprocesmodel. Der arbejdes på alle niveauer i ICF-rammen. Vi anvender bl.a. undersøgelsesredskaberne ADL-I, COPM og AMPS. Desuden er interventioner målrettet dysfagi, en kerneydelse for ergoterapeuter i CfN. Arbejdet tilrettelægges tværfagligt i samarbejde med patienten og foregår i dagligdags aktiviteter. Træning foregår primært i CfN og nærmiljøet, men kan også finde sted i patientens eget hjem i form af hjemmetræning. Udover individuelle interventioner, varetager ergoterapeuterne bl.a. OE-hold og madgruppe.

Hvem er du

Vi søger en kollega der:

  • Har ambitioner om til stadighed at udvikle sig fagligt og personligt
  • Har interesse og erfaring med neurorehabilitering eller anden relevant bred klinisk erfaring
  • Er idérig og handlekraftig i forhold til de ofte meget komplekse opgaver som vores patienter udfordrer os med
  • Er åben, fleksibel og engageret
  • Kan prioritere egne opgaver og samtidig medvirke og bidrage til et godt tværfagligt samarbejde
  • Besidder gode evner indenfor relationsdannelse og kommunikation med både patienter, pårørende og samarbejdspartnere.

Ergoterapeuter hos CfN indgår i den tværfaglige vagtplan. Der arbejdes fortrinsvis i dagvagt med en fast ugentlig aftenvagt og dagvagt hver fjerde weekend. Derved sikres det, at 24-timers rehabiliteringskonceptet kan gennemføres på et højt terapeutisk niveau, og at vores patienter får størst mulig effekt af opholdet.

Som medarbejder på Filadelfia vil du få adgang til:

  • Massageordning
  • Gratis træning i Filadelfias motionscenter
  • Mulighed for fordelagtig leje af feriehuse gennem Regions Sjællands Feriefond
  • Supervision v. neuropsykologer
  • Årlige mono- og tværfaglige temadage m.m.

Yderligere oplysninger eller aftale om et evt. besøg i afdelingen fås ved henvendelse til overterapeut Stine Jochumsen Schüder tlf. 58 27 12 68 eller praksisvejleder i ergoterapi Claus Friis tlf. 25 29 90 41.

Læs mere om CfN, Filadelfia på hjemmesiden:

http://www.filadelfia.dk/epilepsihospitalet/neurorehabilitering

Eller find os på LinkedIn:

https://www.linkedin.com/company/center-for-neurorehabilitering-filadelfia/

Praktisk information

  • Løn og ansættelse efter gældende regionale overenskomster med XX

Startløn

Filadelfia er forpligtet til at oplyse om startlønnen for stillingen. Der oplyses grundløn, centralt fastsatte tillæg og pension i den relevante overenskomst.

Startlønnen kan variere afhængigt af anciennitet, relevant erfaring og uddannelse.

Startlønnen for denne stilling udgør:

Udover startlønnen kan der være:

  • Ret til tillæg efter lokale forhåndsaftaler.
  • Ret til særydelser, fx tillæg for aften-, nat- og weekendarbejde.
  • Mulighed for at forhandle individuelle tillæg afhængigt af stillingen samt erfaring og kvalifikationer.

Søg stillingen online via vores hjemmeside www.filadelfia.dk, under ”Job & karriere” hvor du finder stillingsopslaget under ledige stillinger, hvori du kan se stillings- og funktionsbeskrivelsenStillingsogfunktionsbeskrivelseforergoterapeut.doc og læse mere om jobbets opgaver, ønsker og krav til kompetencer mm.

Ansøgningsfrist er senest den 6. august 2026. Ansættelsessamtaler forventes afholdt den 13. august 2026. Ansættelse pr. 1. september 2026 eller snarest derefter.

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Filadelfia
  • Kontaktperson
    HR HR
    fil-personale@filadelfia.dk
  • Adresse
    Kolonivej 25, 4293 Dianalund
  • Stillingstyper
    Ergoterapeut
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-09-2026
  • Regionens jobnr.
    000993
  • Quick-nr.
    493659
  • Indrykningsdato
    29-06-2026
  • Ansøgningsfrist
    06-08-2026
  • Fakta

  • Arbejdssted
    Filadelfia
  • Adresse
    Kolonivej 25, 4293 Dianalund
  • Kontaktperson
    HR HR
    fil-personale@filadelfia.dk
  • Stillingstyper
    Ergoterapeut
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-09-2026
  • Regionens jobnr.
    000993
  • Quick-nr.
    493659
  • Indrykningsdato
    29-06-2026
  • Ansøgningsfrist
    06-08-2026
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Sjælland der minder om dette

Jobbet ligger i Region Sjælland

Er du fysioterapeut eller ergoterapeut og drømmer du om, at arbejde med unge voksne i ambulant OPUS team Syd, Psykiatrien Syd – så kig her!

Midt- og Vestsjællands Hospital, Psykiatrien  |  Færgegaardsvej 15, 4760 Vordingborg
Ergoterapeut

Opslået
30-04-2026

Ansøgningsfrist
17-07-2026