Region Hovedstaden

Region Hovedstaden

Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev

Er du klar til at tage din karriere til nye højder inden for neurologien?

Er du nysgerrig på det akutte neurologiske speciale, hvor vi kommer hele vejen rundt om patienten, arbejder tværfagligt og har patienten i fokus, så er dette jobbet for dig!

Herlev er mere end bare en fantastisk udsigt fra 16. etage. Det er også en mulighed for at blive en del af et engageret og passioneret kollegafælleskab. Vi omfavner forskelligheder, og sammen skaber vi et unikt sammenhold, så du vil føle dig hjemme fra dag ét. Vi kan prale af en lav fratrædelsesprocent og et arbejdsmiljø, hvor der er fokus på trivsel og psykologisk tryghed.

Dit karriereskridt i neurologien
Vi søger social- og sundhedsassistent gerne med erfaring inden for det neurologiske speciale. Vi har fokus på kompetenceudvikling og er i gang med at implementere et nyt kompetenceprogram for social- og sundhedsassistenter

Vi er en god, blandet personalegruppe, nye som gamle, som brænder for vores arbejde, og vi vil så gerne dele vores begejstring og faglighed med nye kollegaer. Vi er en afdeling som aldrig står stille, med plads til forskelligheder og som kan garantere, at du dagligt går hjem med ny viden.

Vi har et introprogram klar til dig, som forløber over 5 uger. Du får din helt egen kliniske sygeplejespecialist, som vil introducere og kompetenceudvikle dig i forhold til det nyudviklede kompetenceprogram for social- og sundhedsassistenter, så vi sikrer, at du bliver klædt godt på og dermed får udnyttet alle dine kompetencer indenfor sygeplejen.

Vi har stort fokus på faglighed og kompetenceudvikling, og har derfor dagligt undervisning som bl.a. tager udgangspunkt i ønsker fra personalegruppen. Derudover tilbyder vi kurser sideløbende. 

Vores patientgruppe er meget bred fra alderen 18 til 100+, vi har et stort optagerområde, fordelt over 9 kommuner og dermed et stort patientflow.

Vi har bl.a. patienter med tumor i hjernen, blødning i hjernen pga traume, epilepsi, sklerose, rygmarvskader, en bred vifte af autoimmune sygdomme og funktionelle lidelser. Vi observerer, behandler og lægger planer i samarbejde med patient og pårørende og har et tæt samarbejde med vores udskrivelseskoordinator. Da vi går ind for at arbejde sundhedsfremmende og forebyggende for at mindste risikoen for genindlæggelser.

Vi er en afdeling uden hierarki, vi sidder alle faggrupper i samme lokale og har stor glæde af hinandens faglige sparring. Det er et trygt og godt læringsmiljø, hvilket også giver et fantastisk tværfagligt samarbejde. Vi arbejder i makkerpar for at øge den faglige sparring, reflektion og dermed det faglige niveau.

Er du til nye udfordringer, kan lide at have mange bolde i luften, møde ind til nye spændende opgaver og ikke nødvendigvis vide hvad dagen bringer? Så er det nu du skal slå til og få sendt din ansøgning. Vi er klar til alle dine spørgsmål og glæder os til at møde dig - og håber du bliver en del af vores fantastiske og unikke Neuro hold.

Fleksible arbejdstider
Vi tilbyder fleksible arbejdstider med ønskeplan, så du kan finde en plan der passer til dine behov og dit privatliv.  

Mere end bare et job
Vi går ud over det sædvanlige for vores medarbejdere og tilbyder ikke kun en spændende karrierevej, men også et farverigt højhus. Vores medarbejdertilbud inkluderer bl.a. en massageordning og en kantine med et stort udvalg af lækre salater, også til veganeren.

Ansøgningsfrist er d. 26. juli 2026, men vi afholder løbende ansættelsessamtaler, så tøv ikke med at kontakte os. Ring eller skriv til vores oversygeplejerske Louise Borre på telefon 38686919 eller e-mail louise.borre@regionh.dk.

Vi ser frem til at byde dig velkommen til vores spændende verden inden for neurologien.

 

Dine løn- og ansættelsesvilkår Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der er uddannet i et andet EU/EØS-land end Danmark, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden, opfylde kravet til sprogkompetencer* i dansk. *Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der er uddannet i et andet EU/EØS-land end Danmark, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden have bestået en danskprøve (Danskuddannelse 3, som svarer til 9. klasses afgangseksamen) eller som minimum kunne bestå prøven senest 1 år efter ansættelsen, eller have opnået tilsvarende sprogkompetencer i dansk på anden vis. Danskprøven skal bestås med minimum følgende karakterer: • mundtlig kommunikation med karakteren 10 • læseforståelse med karakteren 7 • skriftlig fremstilling med karakteren 7

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Herlev Hospital
  • Kontaktperson
    Louise Lunde Borre
    louise.borre@regionh.dk
  • Adresse
    Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
  • Stillingstyper
    Social- og sundhedsassistent
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Regionens jobnr.
    269477
  • Quick-nr.
    493754
  • Indrykningsdato
    01-07-2026
  • Ansøgningsfrist
    26-07-2026
  • Fakta

  • Arbejdssted
    Herlev Hospital
  • Adresse
    Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
  • Kontaktperson
    Louise Lunde Borre
    louise.borre@regionh.dk
  • Stillingstyper
    Social- og sundhedsassistent
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Regionens jobnr.
    269477
  • Quick-nr.
    493754
  • Indrykningsdato
    01-07-2026
  • Ansøgningsfrist
    26-07-2026
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Social- og sundhedsassistent til meningsfuldt arbejde i lukket psykiatrisk akutmodtagelse – afsnit 2121, Psykiatrisk Center Nordsjælland

Nordsjællands Hospital  |  Dyrehavevej 48, 3400 Hillerød
Social- og sundhedsassistent

Opslået
30-06-2026

Ansøgningsfrist
31-07-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Social- og sundhedsassistent eller sygeplejerske søges til Psykiatrisk Center København, Afsnit D1

Bispebjerg og Frederiksberg Hospital  |  Nordre Fasanvej 57, 2000 Frederiksberg
Social- og sundhedsassistent

Opslået
19-06-2026

Ansøgningsfrist
31-07-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Sterilforsyningen på Gentofte Hospital søger 1 ny kollega på 37 timer pr. 1. september 2026 eller efter aftale

Gentofte Hospital  |  Gentofte Hospitalsvej 1, 2900 Hellerup
Social- og sundhedsassistent

Opslået
24-06-2026

Ansøgningsfrist
13-07-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Social- og sundhedsassistent til anæstesiafsnit

Hvidovre Hospital  |  Kettegård Alle 36, 2650 Hvidovre
Social- og sundhedsassistent

Opslået
25-06-2026

Ansøgningsfrist
31-07-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

SAMMEN GØR VI EN FORSKEL! @gaskir313_hvh

Hvidovre Hospital  |  Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre
Social- og sundhedsassistent

Opslået
16-06-2026

Ansøgningsfrist
07-07-2026