Region Hovedstaden
Gentofte hospitalsvej 1, 2900 Gentofte
Bioanalytiker med specialistfunktion for Hæmatologi og Koagulation
Klinisk Biokemisk Afdeling, Herlev og Gentofte Hospital søger en bioanalytiker til specialistfunktion med ansvar for hæmatologi og koagulation.
Specialisten for hæmatologi (HEMA 580 SMS, ADM middelware og DI-60 Cellavision) og koagulation (CS-5100) har ansvaret for at:
- analysekvaliteten i analyseafsnittet lever op til afdelingens kvalitetsmål
- opdatering af instrukser og sikkerhedsblade
- vejlede og bistå ved udbedring af fejl på apparatur
- sikre at superbrugerne, som er specialistens stedfortrædere, får den fornødne kunnen og viden
- oplære og efteruddanne bioanalytikere og laboranter i områdets analysemetoder, apparatur og funktioner
- områdets apparatur og inventar er vedligeholdt og er i funktionsmæssig forsvarlig stand
- reagenser og utensilier til området er til stede, herunder administration af leveringsaftaler, varebestilling, tilsyn og styring af lager m.m.
- fremkomme med forslag til kvalitetsforbedringer og optimeringer samt igangsætte dette
- medvirke til planlægning og supervision af bioanalytikerstuderendes arbejde i analyseafsnittet.
Specialisten deltager i relevante interne og eksterne møder samt efter behov i rutinearbejdet. Specialisten har pligt til at følge med i fagets udvikling og har i samarbejde med nærmeste leder og afdelingsledelsen ansvar for egen uddannelse. Arbejdsstedet er Gentofte matriklen i samarbejde med Herlev matriklen.
Om Klinisk Biokemisk Afdeling
Herlev og Gentofte Hospital er et af Danmarks største akuthospitaler. Klinisk Biokemisk afdeling leverer laboratoriediagnostik til hospitalet samt til praktiserende læger og speciallæger i hospitalets optageområde. Klinisk Biokemisk afdeling har regionsfunktion for autoimmunanalyser og tilbyder udvalgte analyser til hele landet bl.a. gendiagnostiske analyser. Laboratoriet er automatiseret og analysearbejdet udføres hvor muligt på store, automatiserede laboratorieløsninger. Laboratoriet leverer 90% af alle standardanalysesvar indenfor 60 minutter efter modtagelse af prøver fra indlagte el. ambulante hospitalspatienter. Afdelingsledelsen, ledelsesteam, analysesektions-ansvarlige læger og overbioanalytikere samt stabsfunktionerne er fælles for de to matrikler.
Gentofte matriklen har ca. 55 fuldtidsstillinger hovedsagelig besat af bioanalytikere og laboratoriemedarbejdere samt prøvetagere.
Herlev matriklen har ca. 90 fuldtidsstillinger besat hovedsageligt af bioanalytikere og laboratoriemedarbejdere samt prøvetagere. Årligt varetages ca. 300.000 ambulante besøg i 3 prøvetagningsambulatorier, foretages ca. 70.000 EKG-optagelser samt leveres ca. 15 mio. analysesvar på mere end 300 forskellige komponenter.
På Herlev og Gentofte Hospital er ambitionen: GODT BEHANDLET. Det betyder at:
- Patienterne bliver fagligt godt behandlet
- Patienter og pårørende bliver set, hørt og inddraget, så de også føler sig godt behandlet
- Personalet bliver godt behandlet i deres arbejde.
Afdelingen fokuserer på kvalitet og kompetenceudvikling og er akkrediteret efter ISO 15189 Optimering af arbejdsgange er en løbende proces til gavn for patienterne og personalets arbejdsgange. Der er i afdelingen jævnligt bioanalytikerstuderende, der indgår i arbejdsprocedurerne med støtte fra det faste personale.
Vi tilbyder
- En afdeling med stort fokus på kvalitet, hvorfor du også vil modtage undervisning i vores kvalitetsstyringssystem og kontrolregler samt udstyr og middelware?
- En medarbejdergruppe med godt sammenhold og stor dedikation og engagement til arbejdet
- Et højt informationsniveau og stor medarbejderindflydelse
- En arbejdsplads der tilstræber ligebehandling uanset køn, alder, etnisk baggrund, handicap, seksuel orientering og religion mm., og hvor enhver form for krænkende adfærd ikke accepteres.
Vi forventer, at
- du er uddannet bioanalytiker og kan arbejde selvstændigt og har gode samarbejdsevner – kun autoriserede bioanalytikere vil komme i betragtning
- du har relevant faglig efteruddannelse med såvel praktisk erfaring som teoretisk viden svarende til det pågældende funktionsområde, eller er indstillet på at deltage i relevant efteruddannelse efter behov
du er kvalitetsbevidst og kan arbejde efter fastsatte retningslinjer – som ikke er støbt i cement, men så længe de ikke er ændret i dokumenterne er de gældende.
Ansættelsesvilkår
Stillingerne er på 37 timer pr. uge og til besættelse snarest.
Løn- og ansættelsesvilkår følger overenskomst for ikke-ledende personale på Sundhedskartellets område, indgået mellem Sundhedskartellets parter, herunder Danske Bioanalytikere og Regionernes Lønnings- og Takstnævn.
Hospitalet har rygeforbud.
Ansøgningsprocedure
Vil du vide mere om stillingerne eller information om afdelingen og hospitalet kan du finde oplysninger på https://www.gentoftehospital.dk
- eller ringe til overbioanalytiker Ruth Nielsen (3967 2290) eller chefbioanalytiker Kristina Rasmussen (5127 5039).
Ansøgningsfristen er den 11. september 2026. Der holdes ansættelsessamtaler løbende.
Skriftlig motiveret ansøgning, CV samt kopi af eksamensbevis med karakterer (fra folkeskole, gymnasium, HF, videregående uddannelse) og autorisation, skal sendes via linket her på siden.
Fakta
- Arbejdssted
Gentofte Hospital -
Kontaktperson
Kristina Rasmussen
Kristina.Rasmussen@regionh.dk - Adresse
Gentofte hospitalsvej 1, 2900 Gentofte - Stillingstyper
Bioanalytiker - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
Snarest muligt - Regionens jobnr.
269934 - Quick-nr.
494946 - Indrykningsdato
06-08-2026 -
Ansøgningsfrist
11-09-2026
-
Dit næste skridt...
- Søg jobbet
- Føj til favoritter
- Del jobbet
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
Gentofte Hospital - Adresse
Gentofte hospitalsvej 1, 2900 Gentofte -
Kontaktperson
Kristina Rasmussen
Kristina.Rasmussen@regionh.dk - Stillingstyper
Bioanalytiker - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
Snarest muligt - Regionens jobnr.
269934 - Quick-nr.
494946 - Indrykningsdato
06-08-2026 -
Ansøgningsfrist
11-09-2026
Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette
-
MDxCore søger medarbejdere til visitation og koordine-ring af genomiske prøver, Rigshospitalet Blegdamsvej
Rigshospitalet, Blegdamsvej | Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
BioanalytikerOpslået
16-07-2026Ansøgningsfrist
20-08-2026 -
Bioanaytiker/prøvetager (laborant) søges
Hvidovre Hospital | Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre
BioanalytikerOpslået
05-08-2026Ansøgningsfrist
01-09-2026 -
1-2 bioanalytikere til patologiafsnittet på Gentofte Hospital
Gentofte Hospital | Gentofte Hospitalsvej 3, 2900 Hellerup
BioanalytikerOpslået
16-07-2026Ansøgningsfrist
07-08-2026 -
Vagtgående bioanalytikere søges til Afdeling for Klinisk Biokemi, Rigshospitalet. Her er du til gavn og sammen skaber vi resultater for patienterne
Rigshospitalet, Blegdamsvej | Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
BioanalytikerOpslået
06-07-2026Ansøgningsfrist
10-08-2026 -
Bioanalytiker eller social- og sundhedsassistent søges til et lille, trygt team på Klinisk Biokemisk Afdeling på Psykiatrisk Center Sct. Hans
Psykiatrisk Center Sct. Hans, Roskilde | Boserupvej 2, 4000 Roskilde
BioanalytikerOpslået
23-07-2026Ansøgningsfrist
21-08-2026