Opvågning I253
Heibergs Alle 4, 8800 Viborg
Vil du stå i spidsen for Opvågningen – og være med til at skabe vores nye perioperative afsnit? Vi søger en oversygeplejerske til Opvågningen ved Operation og Intensiv, Regionshospitalet Viborg
Der er lederstillinger, hvor opgaven først og fremmest er at videreføre noget, der allerede fungerer. Og så er der lederstillinger, hvor man både skal lede en stærk faglig hverdag og være med til at forme det, der skal komme. Denne stilling er det sidste.
I Operation og Intensiv udvider vi ledelsen med en oversygeplejerske, fordi vi ønsker mere ledelseskraft og større ledelsesmæssig nærhed. Samtidig står Opvågningen foran en spændende udvikling: Afsnittet skal flytte til helt nye fysiske rammer, udvides fra 13 til 16 opvågningspladser og i de kommende år suppleres med et nyt perioperativt afsnit med yderligere 7 pladser.
Det perioperative afsnit ligger nogle år ude i fremtiden, men processen er allerede begyndt. Vi søger derfor en oversygeplejerske, som både vil lede en velfungerende klinisk hverdag med høj faglighed og stå i front for udviklingen – med reel mulighed for at få indflydelse på organisering, arbejdsgange, faglighed og kultur.
En stærk faglig hverdag
Opvågningen varetager den postoperative sygepleje til både elektive og akutte patienter og er en central del af patienternes perioperative forløb.
Nogle patientforløb er korte og veldefinerede. Andre er komplekse og uforudsigelige og kræver høj klinisk dømmekraft, overblik og evnen til hurtigt at reagere på ændringer i patientens tilstand.
Du bliver leder for engagerede og fagligt dygtige sygeplejersker med en stærk sygeplejefaglig identitet. Den faglighed skal både bevares og udvikles, samtidig med at vi bygger nyt, flytter og udvikler nye patientforløb.
Vi søger derfor en leder, der er oprigtigt optaget af sygeplejen og forstår betydningen af at værne om og videreudvikle medarbejdernes særlige faglige DNA.
Et område, der lykkes gennem samarbejde
Opvågningen står ikke alene. Gode patientforløb og en velfungerende drift skabes i tæt samarbejde med de øvrige afsnit i Operation og Intensiv.
Der er et tæt samarbejde med Dagkirurgi, hvor både medarbejdere og patientopgaver løses fleksibelt på tværs. Det samarbejde ønsker vi at bevare og videreudvikle, og du bliver derfor en tæt samarbejdspartner for oversygeplejersken i Dagkirurgi.
Der er tilsvarende en tæt sammenhæng med Intensiv. Grænsen mellem den postoperative patient, den tæt observationskrævende patient og den intensive patient er ikke altid skarp. Hvor en patient bedst varetages, afhænger derfor også af den aktuelle kliniske situation og kapacitet. Det kræver tæt klinisk og ledelsesmæssigt samarbejde og en fælles vilje til at finde de løsninger, der giver bedst mening for patienterne og den samlede drift.
Du skal både lede hverdagen og fremtiden
Som oversygeplejerske får du det samlede sygeplejefaglige og personalemæssige ledelsesansvar for Opvågningen og på sigt det nye perioperative afsnit.
Du skal være en synlig og tilgængelig leder, skabe retning og gode rammer omkring den daglige drift og kunne træffe beslutninger og stå på mål for dem. Samtidig skal du have blik for mennesker, arbejdsmiljø og faglig udvikling.
De kommende år bliver præget af forandring. Opvågningen skal igennem en større bygge- og flytteproces, og de nye fysiske rammer bliver samtidig anledning til at udvikle arbejdsgange og organisering. Parallelt skal det perioperative afsnit udvikles i tæt samarbejde med de kirurgiske specialer, anæstesien og øvrige samarbejdspartnere. Det indebærer nye patientforløb, nye funktioner, flere medarbejdere og flere tværgående samarbejdsflader. Du skal derfor trives i en ledelsesopgave, hvor ikke alle svar er givet på forhånd, og hvor du både skal kunne skabe retning og udvikle løsninger sammen med andre.
Du bliver en del af et stærkt og velfungerende ledelsesfællesskab bestående af afdelingsledelsen, fire ledende overlæger og nu syv oversygeplejersker.
Vi har forskellige perspektiver og ansvarsområder, men bruger hinanden aktivt til sparring, inspiration og fælles løsninger. Det samarbejde værner vi om. Vi forventer, at man både står tydeligt i sit eget ledelsesområde og samtidig tager ansvar for den samlede afdeling.
Tværfagligt samarbejde mellem opvågningssygeplejersker og anæstesilæger er en hjørnesten i gode forløb. Dette forsøges afspejlet i ledelsen og på dit eget område får du et tæt tværfagligt ledelsessamarbejde med den ledende overlæge. Sammen skal I skabe retning og sammenhæng mellem høj faglig kvalitet, gode patientforløb, drift, udvikling og medarbejdernes arbejdsliv.
Hvem er du?
Vi leder efter en leder, der kan stå sikkert i både mennesker, drift og forandring.
Vi forestiller os, at du:
- er uddannet sygeplejerske og har relevant ledelseserfaring, gerne suppleret med ledelsesmæssig videreuddannelse
- er en tydelig, nærværende og ordentlig personaleleder, som kan skabe tillid og følgeskab
- har blik for sygeplejefaglighed og kan sætte retning for fortsat faglig udvikling
- kan lede fagprofessionelle medarbejdere og stå i spidsen for større forandringsprocesser
- arbejder struktureret og har forståelse for drift, kapacitet, ressourcer og økonomi
- har stærke relationelle og kommunikative kompetencer
- ser samarbejde og fleksibilitet på tværs som en styrke
- tør træffe beslutninger og stå på mål for dem
- er nysgerrig og involverende og har lyst til at udvikle løsninger sammen med andre
- kan bevare ro, humor og perspektiv, også når hverdagen ikke går helt som planlagt.
Du behøver ikke komme fra Opvågningen eller kende alle svarene på forhånd. Det vigtigste er, at du har en solid sygeplejefaglig og ledelsesmæssig ballast, er nysgerrig på specialet og har lyst til at sætte dig ind i den kliniske virkelighed, du skal lede.
Hvad får du hos os?
Du får en selvstændig lederstilling med et tydeligt mandat og et område, som vi bevidst har valgt at tilføre mere ledelseskraft.
Du får engagerede og fagligt dygtige medarbejdere, en ledende overlæge som tæt samarbejdspartner og et lederfællesskab, hvor man ikke forventes at løse alting alene.
Og du får mulighed for at sætte et tydeligt aftryk på fremtidens perioperative område på Regionshospitalet Viborg.
Du kommer ikke ind i et færdigt projekt. Du kommer ind, mens vi er i bevægelse. Nogle rammer er sat, men meget skal fortsat udvikles, og de gode løsninger skal findes sammen.
Vi tror på tydelig ledelse og stærke relationer. Vi ønsker høj faglighed og gode resultater, men også et arbejdsmiljø, hvor mennesker kan holde til at være dygtige over tid.
I OPIN forsøger vi hver dag at efterleve vores motto: Patienten først – medarbejderen altid.
Om Operation og Intensiv
Operation og Intensiv på Regionshospitalet Viborg har knap 300 medarbejdere og rummer operations-, anæstesi-, dagkirurgisk-, intensiv-, skopi- og opvågningsafsnit samt Sterilcentralen.
Vi yder anæstesi og perioperativ behandling til både elektive og akutte patienter inden for blandt andet ortopædkirurgi, organkirurgi, karkirurgi, urologi, gynækologi og obstetrik, mammakirurgi og specialtandpleje.
Vi er en afdeling med høj aktivitet og mange tværgående afhængigheder. Derfor er samarbejde, koordinering og evnen til at se patientforløbet på tværs centrale dele af vores hverdag.
Løn- og ansættelsesvilkår
Løn- og ansættelsesvilkår sker i henhold til gældende overenskomst på området.
Ansættelsen sker ved Region Midtjylland med tjeneste indtil videre ved Hospitalsenhed Midt, Operation og Intensiv, Regionshospitalet Viborg. Læs mere om den samlede hospitalsenhed her.
Interesserede ansøgere, uanset personlig baggrund, opfordres til at søge stillingen.
Vil du vide mere?
Hvis du er nysgerrig på stillingen, er du meget velkommen til at kontakte:
Chefsygeplejerske Christine Dragsbæk Knudsen på 29 21 42 69, mail: chripe@rm.dk
Ledende overlæge Tobias Fog-Møller på 78 44 52 18, mail: tobias.fm@rm.dk
Oversygeplejerske Sanne Skovgaard Knudsen, aktuelt leder i Opvågningen, på 21 20 33 26, mail: Sanne.Skovgaard@rm.dk
Du er også velkommen til at komme forbi til en uformel snak og se Opvågningen.
Ansøgning og samtaler
Ansøgningsfrist: 7. oktober 2026
Vi forventer at afholde ansættelsessamtaler 20. oktober 2026.
Tiltrædelse ønskes 1. december 2026 eller efter aftale.
Stillingen er som udgangspunkt en fuldtidsstilling.
Vi glæder os til at høre fra dig.
Stillingen er som udgangspunkt en fuldtidsstilling.
Da Region Midtjylland løbende gennemfører besparelser og omorganiseringer, vil medarbejdere i omplacering, der søger stillingen, have fortrinsret.
Region Midtjylland er jf. EU’s løngennemsigtighedsdirektiv, der trådte i kraft 7. juni 2026 forpligtet til at oplyse dig om startløn eller et interval for startløn for en stilling inden du tilbydes ansættelse.
Her finder du Region Midtjyllands lønkatalog for de fleste faggrupper og stillinger, som findes i Region Midtjylland: Gennemsigtighed forud for ansættelse - Medarbejder.rm.dk
Fakta
- Arbejdssted
Regionshospitalet Viborg -
Kontaktperson
Christine Dragsbæk Knudsen
CHRIPE@rm.dk
+4529214269 - Adresse
Heibergs Alle 4, 8800 Viborg - Stillingstyper
Ledende sygeplejerske - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-12-2026 - Regionens jobnr.
66586 - Quick-nr.
496393 - Indrykningsdato
08-09-2026 -
Ansøgningsfrist
07-10-2026
-
Dit næste skridt...
- Søg jobbet
- Føj til favoritter
- Del jobbet
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
Regionshospitalet Viborg - Adresse
Heibergs Alle 4, 8800 Viborg -
Kontaktperson
Christine Dragsbæk Knudsen
CHRIPE@rm.dk
+4529214269 - Stillingstyper
Ledende sygeplejerske - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-12-2026 - Regionens jobnr.
66586 - Quick-nr.
496393 - Indrykningsdato
08-09-2026 -
Ansøgningsfrist
07-10-2026
Andre job fra Region Midtjylland der minder om dette
-
Det kræver et menneske at forstå et menneske
Socialområdet | Søndergade 21, 8783 Hornsyld
Ledende sygeplejerskeOpslået
04-09-2026Ansøgningsfrist
04-10-2026 -
Oversygeplejerske til Akutsygeplejen i Borgernær Sundhed
Regionshospitalet Horsens | Strandpromenaden, 35, 8700 Horsens
Sygeplejerske & Ledende sygeplejerskeOpslået
19-08-2026Ansøgningsfrist
14-09-2026 -
Oversygeplejerske til Sundheds- og Omsorgspladser i Tirstrup
Regionshospitalet Randers | Århusvej, 35, 8400 Tirstrup
Ledende sygeplejerskeOpslået
25-08-2026Ansøgningsfrist
16-09-2026 -
Leder søges til at udvikle fremtidens specialiseret rehabiliteringsenhed ved Bytoften, Regionshospitalet Hammel Neurocenter
Regionshospitalet Herning | Voldbyvej 15, 8450 Hammel
Ledende sygeplejerskeOpslået
28-08-2026Ansøgningsfrist
10-09-2026 -
Souschef til ADA sengeafsnit 9, AUH
Aarhus Universitetshospital | Palle Juul-Jensens Boulevard, 175, 8200 Aarhus
Ledende sygeplejerskeOpslået
31-07-2026Ansøgningsfrist
09-09-2026