Region Hovedstaden
Maglevænget 2, 2750 Ballerup
Psykolog med DAT erfaring til Akutteam og DAT i Akuthuset, PC Ballerup
Har du erfaring indenfor DAT, og har du lyst til at blive en del af vores Akutteam og specialiseret DAT-team?
Akutteamet tilbyder behandling af høj og lav intensitet alt efter patientens behov. Behandlingen sker i tæt samarbejde med pårørende, sagsbehandlere, jobcentre mm.
Målgruppen for Akutteamet er patienter både med og uden psykiatriske diagnoser, alle dog kendetegnet ved et behov for en hurtigt og fleksibel opfølgning/afklaring.
DAT-teamets målgruppe er patienter med kompleks adfærd, uden skelen til diagnose. Typisk drejer der sig om patienter med selvskade, hyppige voldsomme indlæggelser og i høj risiko for tvangsforanstaltninger.
Hvad kommer du til at lave:
Du vil få et afvekslende job med mange komplekse opgaver, hvor du får indflydelse på tilrettelæggelse af din arbejdsdag. Der arbejdes tværfagligt og recovery-orienteret. Dine kliniske arbejdsopgaver er bl.a.:
- Forsamtaler, herunder psykopatologisk diagnostisk udredning og visitation
- Individuel terapi
- Udføre neuro-kognitive testninger
- Skrive psykologerklæringer mv.
- Supervisions- og vejledningsopgaver monofagligt og tværfagligt
Akutteamet og DAT-teamet er organiseret i Akuthuset. Dine nærmeste kollegaer vil være Akuthusets læger, sygeplejersker og socialrådgiver.
I det daglige arbejde refererer du til afdelingssygeplejersken, og teamet har egen koordinator. Din formelle leder i overordnet funktion er den afdelingsledende overlæge og i psykolog faglige anliggender er det chefpsykologen, du vil referere til.
Hvorfor skal du søge jobbet hos os?
Gode udviklingsmuligheder. Du får et ansvarsfuldt, afvekslende og fagligt udviklende job. Der er supervision i den tværfaglige behandlergruppe samt individuel/monofaglig supervision efter behov.
Dygtige og gode kollegaer, der er inspirerende og engagerede, og som du vil indgå i tæt tværfagligt og dynamisk samarbejde med. Du bliver tilknyttet den samlede psykolog gruppe med fokus på at videreudvikle det psykologfaglige indhold. Vi er en arbejdsplads med opmærksomhed på psykisk arbejdsmiljø.
Forbedringskultur. Du bliver en del af en forbedringskultur, hvor vi styrer efter at skabe mest værdi for patienterne. Det betyder, at vi har fokus på systematisk at forbedre kvaliteten i arbejdet, har overblik over den nødvendige kompetenceudvikling, og effektiviteten af vores arbejdsgange ud fra patienternes behov og ønsker.
I Region Hovedstadens Psykiatri ønsker vi et sikkert og sundt arbejdsmiljø, der bidrager til, at alle medarbejdere får de bedste betingelser for at udvikle sig og trives. I den forbindelse tilbyder vi røgfrie arbejdspladser, løbende vedligeholdelsestræning og spændende karriereveje.
Læs og hør mere om Region Hovedstadens Psykiatri som arbejdsplads på "Job i Psykiatrien".
Hvem er du?
Du er autoriseret psykolog på vej til specialist, og har erfaring indenfor DAT, både som individuel terapeut og som en del af færdighedsgruppen.
Din tilgang til patienter og pårørende er anerkendende og respektfuld. Du har en god faglig såvel som personlig gennemslagskraft og har mod på at gå nye veje.
Det er naturligt for dig at arbejde selvstændigt, men kan samtidig indgå i et tværfagligt behandlerteam. Du er kreativ og fleksibel, men samtidig struktureret i dit arbejde.
Vi lægger vægt på egenskaber som åbenhed, engagement, lyst til faglig udvikling og nytænkning af fag samt organisatoriske forhold og strukturer.
Ansættelsesvilkår
Stillingen er på 37 timer og er til besættelse snarest muligt.
Løn og ansættelsesforhold i henhold til gældende overenskomst.
Ansøgningsprocedure
Yderligere oplysninger om stillingen fås ved henvendelse til chefpsykolog Juno Calmer telefon 38 64 60 70.
Ansøgningsfristen er den 15. april 2020, kl. 23.59.
Ansøgning, CV og relevante dokumenter sendes online via linket andet sted på siden.
Fakta
- Arbejdssted
Psykiatrisk Center Ballerup -
Kontaktperson
Juno Calmer - Adresse
Maglevænget 2, 2750 Ballerup - Stillingstyper
Psykolog - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-03-2020 - Regionens jobnr.
223706 - Quick-nr.
389819 - Indrykningsdato
19-03-2020 -
Ansøgningsfrist
13-04-2020 (udløbet)
-
Jobbet er udløbet...
- Føj til favoritter
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
Psykiatrisk Center Ballerup - Adresse
Maglevænget 2, 2750 Ballerup -
Kontaktperson
Juno Calmer - Stillingstyper
Psykolog - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-03-2020 - Regionens jobnr.
223706 - Quick-nr.
389819 - Indrykningsdato
19-03-2020 -
Ansøgningsfrist
13-04-2020 (udløbet)
Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette
-
Ved Psykiatrisk Center København, Psykoterapeutisk Klinik, er én 37-timers stilling som teamkoordinator og psykolog/psykoterapeut ledige til besættelse pr. 1.10.26 eller snarest muligt
Bispebjerg og Frederiksberg Hospital | Nannasgade 28, 2402 København
PsykologOpslået
01-07-2026Ansøgningsfrist
09-08-2026 -
Erfaren psykolog med lyst til at arbejde med komplekse børnepsykiatriske problemstillinger under dagindlæggelse
Bispebjerg og Frederiksberg Hospital | Dyrehavevej 50, 3400 Hillerød
PsykologOpslået
06-07-2026Ansøgningsfrist
06-08-2026 -
Psykolog til APU i et fagligt stærkt behandlingsteam for mennesker med ikke-psykotiske lidelser og samtidig rusmiddelproblematik
Psykiatrisk Center Amager | Hans Bogbinders Alle 3, 2300 København s
PsykologOpslået
16-07-2026Ansøgningsfrist
23-08-2026 -
Attraktiv psykologstilling i Team for affektive lidelser, med rig mulighed for at lave psykoterapi.
Psykiatrisk Center Amager | Hans Bogbinders Alle 3, 2300 København s
PsykologOpslået
14-07-2026Ansøgningsfrist
16-08-2026 -
Specialpsykolog til udredningsafsnit for unge voksne Psykiatrisk Center Nordsjælland, Hillerød
Nordsjællands Hospital | Dyrehavevej 48, 3400 Hillerød
PsykologOpslået
17-07-2026Ansøgningsfrist
09-08-2026