Region Nordjylland

Akut Modtageafsnit

Hobrovej 18-22, 9000 Aalborg

Sygeplejerske til et spændende job i Akut Modtageafsnit, Aalborg

Bliv en del af et spændende modtager TEAM  i Akut Modtageafsnit (AMA) på Aalborg Universitetshospital

Er du ambitiøs, energisk og brænder for sygeplejen til akutte patienter, og ønsker du en hverdag fyldt med god energi og temposkift, og hvor ingen dage ligner hinanden, så er DU vores nye kollega.

En af dine kommende kollegaer siger sådan her om at arbejde på AMA:

"AMA er en afdeling med høj og bred faglighed, og det fede er, at man har med så mange specialer at gøre. Det er med til, at man  hele tiden udfordres og udvikles fagligt"                                                                    Sygeplejerske i AMA
                                                                                                                                                
"AMA har en stor personalegruppe som hjælper hinanden,  og fungerer godt socialt både i og udenfor  AMA"                                     Arbejdsmiljø repræsentant i AMA
                                                                                                                                 
                                                                                 
Hvem er vi?
I AMA har vi 36 sengepladser, og kendetegnet for vores afsnit er, at vi behandler patienter med både kirurgiske og medicinske problemstillinger, hvilket betyder vi kan tilbyde dig en bred faglig indsigt
Vi har i gennemsnit 35 nye indlæggelser i AMA pr. døgn. Patienterne er hos os i gennemsnit 23 timer, hvilket betyder, at patientkontakten er præget af kortvarige forløb, fra de helt enkelte, til de svært komplekse patientforløb. Vores patienter er oftest uafklarede ved ankomst,  kræver et øget observations niveau, eller forventes en kortere indlæggelse under 48 timer.
De varierende sygeplejeopgaver giver dig en spændende, vekslende og altid uforudsigelig arbejdsdag. Dette stiller store krav til din evne som sygeplejerske i forhold til at kunne observere, prioritere og træffe hurtige beslutninger om pleje- og behandling. Du er med til at skabe de bedste rammer for vores patienter ved at være fremadrettet og initiativrig i din sygepleje.
I AMA har vi også ansat Hospitalets kapacitetskoordinator, som styrer den samlede sengekapacitet på hele Hospitalet.
 
Vi søger dig som vores kollega fordi
  • Du har lyst til at være med i patientens akutte fase og præge patientens møde med hospitalet på en positiv, professionel og effektiv måde, hvor omsorg og kommunikation er nøgleord.
  • Du evner og har en vilje til at arbejde selvstændigt, men mindst ligeså vigtigt evner at indgå i et tværfagligt team med øje for det gode patientforløb
  • Du har fokus på et højt sygeplejefagligt niveau, og tør sætte sygeplejen på dagsordenen
  • Du deltager aktivt og positivt i forandringsprocesser og er udviklingsorienteret
  • Du er nysgerrig, opsøgende og tør at sig til og fra, med fokus på patientsikkerhed
  • Du har gode kommunikative og pædagogiske evner,- også når det går stærkt
  • Du er meget serviceminded, og ved at det er de små ting, der gør en forskel
  • Du går positivt til opgaverne, -også når der er mange af dem
 
 
Det vil være en fordel, hvis du har erfaring indenfor medicinsk, kirurgisk eller akut sygepleje. Har du ikke det, tager vi dig i hånden og hjælper dig godt på vej ind i vores afdeling.
 
 
I opstarten og din videre vej hos os tilbyder vi dig
  • Et grundigt introduktions- og oplæringsforløb over ca. 4 uger, med mentor sygeplejersker, så du er klædt godt på til at varetage sygeplejen i AMA
  • Godt fra Start kurser til nyuddannede
  • Et sundt tværfagligt kollegialt læringsrum hvor der er højt til loftet, og hvor der er en god balance mellem det faglig, seriøse og det humoristiske.
  • Et afsnit, hvor kvalitetsarbejde, udvikling og forskning har høj prioritet, og hvor projekter, store som små, er velkomne
  • Et godt arbejdsmiljø præget af nysgerrighed, ansvarlighed og muligheden for høj grad af selvstændighed samtidigt med et nært kollegialt samarbejde, og hvor der er kort vej til dine ledere.
  • En arbejdsplads hvor vi vægter kompetenceudvikling højt og med mulighed for at videreuddanne dig inden for akutsygepleje, hvor basis modulet i akutsygepleje på sigt forventes gennemført og bestået.
  • Mulighed for varetagelse af et ansvarsområde og medvirke til udvikling i afsnittet, samt mulighed for mere overordnede koordinerende opgaver på sigt.
 
Vi søger en fast sygeplejerske og vikarer på fuld tid med opstart 1. juli 2020. Der er mulighed for individuelle aftaler.
 
Arbejdstilrettelæggelse & det praktiske

Vi er her, når patienterne har brug for os, hvilket betyder, at du skal påregne minimum 12 aften- eller nattevagter på en 6 ugers plan. Som nyansat arbejder du hver 2. weekend, men på sigt tilstræbes en reduktion, ligesom  12 timers vagter hver 3. weekend også er en mulighed på sigt. 
Du har mulighed for via ”Min Tid” at have indflydelse på, hvordan dine vagter skal ligge efter endt oplæringsforløb.

Løn og ansættelse efter gældende overenskomst og aftaler med Dansk Sygeplejeråd. Der indhentes referencer fra tidligere ansættelser, ligesom der indhentes børneattest i forbindelse med ansættelse.
                                                                                                                      
Ansættelsessamtaler vil finde sted i uge 22

Yderligere oplysninger om stillingen eller en rundvisning i AMA  kan fås ved henvendelse til: 
Afsnitsledende sygeplejerske Hanne Skaarup Pedersen tlf. 97 66 43 21, Afsnitsledende sygeplejerske Winnie Poulsen tlf. 97 66 43 20 eller Tillidsrepræsentant Linda Toft 97 66 43 10.
 
 
 
 
 
 

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Aalborg Universitetshospital
  • Kontaktperson
    Hanne Skaarup Pedersen
  • Adresse
    Hobrovej 18-22, 9000 Aalborg
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-07-2020
  • Regionens jobnr.
    7076
  • Quick-nr.
    390996
  • Indrykningsdato
    28-04-2020
  • Ansøgningsfrist
    19-05-2020 (udløbet)


  • Fakta

  • Arbejdssted
    Aalborg Universitetshospital
  • Adresse
    Hobrovej 18-22, 9000 Aalborg
  • Kontaktperson
    Hanne Skaarup Pedersen
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-07-2020
  • Regionens jobnr.
    7076
  • Quick-nr.
    390996
  • Indrykningsdato
    28-04-2020
  • Ansøgningsfrist
    19-05-2020 (udløbet)
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Nordjylland der minder om dette

Jobbet ligger i Region Nordjylland

Operationssygeplejersker til Kæbekirurgisk afdeling

Aalborg Universitetshospital  |  Hobrovej 18-22, 9000 Aalborg
Sygeplejerske

Opslået
09-04-2026

Ansøgningsfrist
15-05-2026

Jobbet ligger i Region Nordjylland

Sygeplejerske til OPUS

Psykiatrien - Region Nordjylland  |  Hospitalsyen, 9260 Gistrup
Sygeplejerske

Opslået
05-05-2026

Ansøgningsfrist
12-05-2026

Jobbet ligger i Region Nordjylland

Operationssygeplejerske søges til Plastik- og Brystkirurgisk Afsnit

Aalborg Universitetshospital  |  Hospitalsbyen 1, 9260 Gistrup
Sygeplejerske

Opslået
04-05-2026

Ansøgningsfrist
21-05-2026

Jobbet ligger i Region Nordjylland

Sygeplejerske med funktion som souschef søges til sengeafsnit for børne- og ungdomspsykiatri

Psykiatrien - Region Nordjylland  |  Hospitalsbyen 7, 9260 Gistrup
Sygeplejerske

Opslået
21-04-2026

Ansøgningsfrist
14-05-2026

Jobbet ligger i Region Nordjylland

Hjerte-og Lungekirurgisk Sengeafsnit søger sygeplejersker

Aalborg Universitetshospital  |  Hospitalsbyen 1, 9260 Gistrup
Sygeplejerske

Opslået
16-04-2026

Ansøgningsfrist
31-05-2026