Region Hovedstaden

Region Hovedstaden

Italiensvej 1, 2300 København S

Så er vi her igen. Vi søger flere glade og fagligt stolte kolleger.

Er du vild med at blive taget alvorlig som menneske, sygeplejersker og kollega? Høj faglighed og godt tværfagligt samarbejde? Et rart arbejdsklima, hvor vi har det godt med hinanden og vores patienter?

Så skal du med på vognen på geriatrisk afsnit på Amager Hospital. Som sygeplejerske hos os bliver du en del af Medicinsk Afdeling på et hospital, hvor vi altid hilser på hinanden og har tætte bånd til lokalområdet.

Vores afsnit er kendetegnet ved et godt kollegaskab. Vi kan grine af os selv og med hinanden, og vi griner også sammen med vores patienter. Det understøtter relationen og er med til at sikre, at patienterne har en god oplevelse her hos os. Derfor glælder vi os også over, at flere kolleger skal på barsel.

Vi gør os hele tiden klogere
Vores faglighed er høj, og vi arbejder godt og tæt sammen, både mono- og tværfagligt og på tværs af afsnittene på hospitalet. Vi dyrker vores nysgerrighed og undrer os sammen, så vi hele tiden understøtter den faglige udvikling og kvalitet. Derfor arbejder vi løbende med at sikre, at ny viden bliver en del af vores faglige referenceramme og daglige praksis. Vi arbejder året rundt med de grundlæggende elementer i en professionel pleje, der er funderet i respekt for og accept af patienternes ønsker.

Vores patienter er komplekse og har ofte flere diagnoser. Vi har både akutte patienter, patienter med accelererende forløb; så er du nyuddannet sygeplejerske, får du en dyb og bred ballast med på vejen i dit karriereforløb

Hos os føler man sig aldrig alene som sygeplejerske
På Amager Hospital tager vi godt hånd om dig, og vi arbejder målrettet med introduktion- og kompetenceprogrammer for både nyuddannede og erfarne sygeplejersker.

Mange af vores sygeplejersker har enten været studerende eller arbejdet som timelønnede sygeplejestuderende hos os. Den nysgerrighed som studiet fordrer af jer, fordrer vi også. Det gør vi ved at understøtte jeres begyndelse som sygeplejerske gennem kurserne ”Ny i sygeplejen” og ”Godt på vej”. Vi tilbyder også løbende undervisning i afdelingen, ”Bed-side dage” med vores kliniske udviklingssygeplejersker og årlige simulationstræningssessions med fokus på bl.a. klinisk beslutning.

På Amager hospital har vi længe haft beskrevet de kvalifikationer, som man forventes at udvikle (kvalifikationskort) og lige nu er vi ved at implementere den kompetencemodel, som rulles ud på hele AMH-HVH. Begge nogle meget fine redskaber til at sikre gennemsigtighed og forventningsafstemning når man er ny i faget.

Vores forventninger til dig
Uanset om du er nyuddannet eller erfaren sygeplejerske forventer vi, at du:

  • er nysgerrig, reflekterende og sætter din faglighed i højsæde
  • har lyst til at understøtte de gode patientforløb
  • har stor interesse for den komplekse medicinske patient
  • bidrager med faglige perspektiver og en god holdånd i vores personalegruppe.

Vi tilbyder fuld tid eller en timebrøk efter dit ønske, så dit arbejds- og privatliv kan hænge sammen. Vi arbejder hver anden eller hver tredje weekend afhængig af dine ønsker. Vi kan både tilbyde blandede vagter eller fast aften- eller nattevagt.

Besøg os og få et indtryk af os inden du søger
Vi er meget stolte af vores afsnit, og du er velkommen til at kigge forbi til en kop kaffe, inden du søger. Ring eller skriv til afdelingssygeplejerske Lars Ravn for at høre mere om jobbet eller aftale et besøg.

Telefon: 2464 0318 eller mail: Lars.ravn@regionh.dk

Selvom du ikke er færdiguddannet, må du gerne kontakte os eller sende en ansøgning.

Ansøgningsfrist: 1 januar kl. 24

Ansættelsessamtaler:  afholdes løbende, men senest onsdag den 27. januar 2021.

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Amager Hospital
  • Kontaktperson
    Hanne Dalbro Nielsen
  • Adresse
    Italiensvej 1, 2300 København S
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Regionens jobnr.
    228004
  • Quick-nr.
    400174
  • Indrykningsdato
    17-11-2020
  • Ansøgningsfrist
    01-01-2021 (udløbet)


  • Fakta

  • Arbejdssted
    Amager Hospital
  • Adresse
    Italiensvej 1, 2300 København S
  • Kontaktperson
    Hanne Dalbro Nielsen
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Regionens jobnr.
    228004
  • Quick-nr.
    400174
  • Indrykningsdato
    17-11-2020
  • Ansøgningsfrist
    01-01-2021 (udløbet)
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Overblik, indflydelse og faglig ledelse – er det noget for dig? Så bliv assisterende afsnitsleder på afsnit 10, Psykiatrisk Center Ballerup, Herlev og Gentofte Hospital

Psykiatrisk Center Ballerup  |  Maglevænget 2, 2750 Ballerup
Sygeplejerske & Sygeplejerske med specialfunktion

Opslået
19-03-2026

Ansøgningsfrist
09-04-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Sygeplejerske til kirurgisk sengeafsnit

Herlev Hospital  |  Borgmester Ib Juuls vej 1, 2730 Herlev
Sygeplejerske

Opslået
06-03-2026

Ansøgningsfrist
30-03-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Assisterende oversygeplejerske til Afdeling for Børn og unge på Rigshospitalet

Rigshospitalet, Blegdamsvej  |  Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
Sygeplejerske

Opslået
24-03-2026

Ansøgningsfrist
20-04-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Sygeplejersker til vores helt unikke i tværsektorielle fællesteam – en del af psykiatrisk gadeplansteam

Psykiatrisk Center Amager  |  Gl. Kongevej 33, 1610 København
Sygeplejerske

Opslået
23-03-2026

Ansøgningsfrist
14-04-2026

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Sygeplejerske til retspsykiatrisk afsnit B1 – vi har høj arbejdsglæde og stærkt samarbejde

Psykiatrisk Center Sct. Hans, Roskilde  |  Lindegårdsparken 1, 4000 Roskilde
Sygeplejerske

Opslået
13-03-2026

Ansøgningsfrist
27-03-2026