Region Hovedstaden

Region Hovedstaden

Gentofte Hospitalsvej 1, 2900 Hellerup

Anæstesisygeplejersker med fokus på det korte patientforløb søges til Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling, Gentofte Hospital

På Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling er vi i en rivende udvikling. Det betyder bl.a., at vi har kunnet åbne op for flere operationslejer.

Derfor har vi brug for flere kolleger. Så kom og bliv en del vores hold, hvis du brænder du for høj faglighed, udvikling og arbejdsglæde og samtidig sætter pris på familievenlige arbejdstider.

Du kan høre vores kollega Pernille, her fortælle, hvorfor hun synes, at du skal komme og arbejde hos os:

https://herlev-og-gentofte-hospital.23video.com/secret/72839268/7ca7c65f3a49ef900153f48d63337a65


Effektive patientforløb og høj patienttilfredshed er vores varemærke

I afdelingen er vi ca. 40 anæstesisygeplejersker, fra nyuddannede til meget erfarne og alle med stort engagement. Vi bemander dagligt op til 23 operationslejer, hvor vi yder anæstesi til mange forskellige specialer:

  • Ortopæd- og håndkirurgi
  • Urologi
  • Idrætskirurgi
  • Abdominalkirurgi
  • Brystkirurgi
  • Kardiologi (invasive procedurer)

Derudover varetager vi en række eksterne funktioner, bl.a. døgnbemandet akutberedskab/ cardioteam, DC-konverteringer, endoskopiafsnit og billeddiagnostik. Vi har faglig ansvarlige anæstesisygeplejersker for hvert område, som sammen med nøglepersoner løfter sygeplejen igennem hele patientforløbet.

Hos os er hverdagen bygget op omkring de anæstesiologiske kerneopgaver. For at sikre en fortsat udvikling mod en evidensbaseret praksis, har vi etableret faglige interessegrupper inden for den grundlæggende anæstesisygepleje. Vi prioriterer et godt læringsmiljø, og arbejder med struktureret kompetenceudvikling, bl.a. gennem kompetencekort, 5 faglige minutter, ugentlig undervisning og årlig temadag samt tilbud om kliniske makkerpar.

Som ny i afdelingen får du del i hospitalets onboardingkoncept, som er et introduktions- og oplæringsprogram med mentorordning tilpasset din erfaring og dine kompetencer.

Sammen med vores uddannelsesansvarlige anæstesisygeplejerske varetager vi en stor uddannelsesopgave, idet vi er uddannelsessted for anæstesikursister (1., 2. og 3. modul), præhospital personale og lægestuderende.


Arbejdsglæde som pejlemærke

I afdelingen arbejder vi systematisk med at sikre et godt og konstruktivt arbejdsmiljø.  Vi prioriterer synlig ledelse, det gode samarbejde og medarbejderinddragelse. Vores vagtplaner lægges under store individuelle hensyn og med få vagter per måned. Du vil kunne vælge mellem døgnvagt og 2 skiftet vagt. På grund af lavaktivitet i alle skoleferier og helligdage afvikler vi hovedsageligt ferie i de perioder.


Vi ønsker os en kollega, der…

  • er specialuddannet i anæstesiologisk sygepleje
  • ser udfordringer i effektive og gode patientforløb for hovedsageligt elektive patienter
  • gennem faglig og engageret deltagelse finder inspiration i afdelingens udviklende og lærende miljø
  • agerer bevidst i sin adfærd som rollemodel, fagligt og personligt
  • er reflekterende og proaktiv i sin opgaveløsning
  • bidrager positivt til samarbejdet og arbejdsmiljøet i afdelingen

 

Kom og besøg os, eller ring til os, hvis du har spørgsmål om afdelingen:

Oversygeplejerske Maria Hartmann, Gentofte Hospital på tlf. 38 67 24 43.

Ansøgningsfrist: den 6. oktober 2023.

Ansættelsessamtaler afholdes løbende.

Stillingerne er til besættelse 1. december 2023 eller efter aftale.

 

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Gentofte Hospital
  • Kontaktperson
    Maria Hartmann
  • Adresse
    Gentofte Hospitalsvej 1, 2900 Hellerup
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske med specialuddannelse
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-12-2023
  • Regionens jobnr.
    251445
  • Quick-nr.
    453392
  • Indrykningsdato
    06-09-2023
  • Ansøgningsfrist
    06-10-2023 (udløbet)


  • Fakta

  • Arbejdssted
    Gentofte Hospital
  • Adresse
    Gentofte Hospitalsvej 1, 2900 Hellerup
  • Kontaktperson
    Maria Hartmann
  • Stillingstyper
    Sygeplejerske med specialuddannelse
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    01-12-2023
  • Regionens jobnr.
    251445
  • Quick-nr.
    453392
  • Indrykningsdato
    06-09-2023
  • Ansøgningsfrist
    06-10-2023 (udløbet)
På baggrund af dette job

Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Behandlersygeplejerske til Akutklinikken, Frederiksberg Hospital

Bispebjerg og Frederiksberg Hospital  |  Bispebjerg Bakke 23, 2400 København
Sygeplejerske med specialuddannelse

Opslået
14-05-2025

Ansøgningsfrist
01-06-2025

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Vi søger en passioneret anæstesisygeplejerske til vores team!

Hvidovre Hospital  |  Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre
Sygeplejerske med specialuddannelse

Opslået
22-05-2025

Ansøgningsfrist
05-06-2025

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Visionær klinisk sygeplejespecialist med bred klinisk anæstesi erfaring søges til Afdeling for Bedøvelse, Operation og Intensiv Behandling på Gentofte Hospital

Gentofte Hospital  |  Gentofte Hospitalsvej 1, 2900 Hellerup
Sygeplejerske med specialuddannelse

Opslået
16-05-2025

Ansøgningsfrist
06-06-2025

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Sygeplejerske til Center for Visitation og Diagnostik

Region Hovedstadens Psykiatri  |  Kristineberg 3, 2100 København Ø
Sygeplejerske & Sygeplejerske med specialuddannelse

Opslået
21-05-2025

Ansøgningsfrist
03-06-2025

Jobbet ligger i Region Hovedstaden

Brænder du for nedbringelse af tvang og brobygning mellem psykiatrien og somatikken? - Bliv tilsynsgående sygeplejerske på Psykiatrisk Center Glostrup

Psykiatrisk Center Glostrup  |  Brøndbyøstervej 160, 2605 Brøndbyvester
Sygeplejerske & Sygeplejerske med specialfunktion & Sygeplejerske med specialuddannelse

Opslået
27-05-2025

Ansøgningsfrist
15-06-2025