Region Sjælland
Sygehusvej 10, 4000 Roskilde
Sygeplejerske søges til lunge- og infektionsmedicinsk sengeafsnit med regionsspeciale på Sjællands Universitetshospital – Roskilde
Kan du holde hovedet koldt og hjertet varmt?
Vi leder efter en sygeplejerske, der trives med kompleks sygepleje, faglige udfordringer og gode kolleger.
En, der kan bevare overblikket, når respirationsfrekvensen stiger – og som ved, at den bedste behandling ofte starter med nærvær.
Hos os får du ikke bare et job. Du får et stærkt fællesskab, høj faglighed og mulighed for at være med på en spændende udviklingsrejse.
Hverdagen hos os
På vores lunge- og infektionsmedicinske sengeafsnit møder vi patienter med både akutte og kroniske problemstillinger. Det betyder:
-
Respirationsinsufficiens og behov for tæt observation
-
Komplekse infektioner og længerevarende behandlingsforløb
-
Akutte indlæggelser, hvor klinisk blik og ro er afgørende
Vi arbejder tæt sammen – sygeplejersker, læger og øvrige faggrupper – og vi bruger hinanden aktivt til sparring. Her er det helt legitimt at sige:
“Kan du lige kigge med?”
For vi ved, at de bedste løsninger ofte findes i fællesskab.
Faglighed – og plads til grin
Vi tager vores patienter meget alvorligt.
Os selv? Lidt mindre.
Hos os er der høj faglighed, refleksion og fokus på patientsikkerhed – men også plads til humor i personalerummet og en kollega, der lige har bagt kage på en tirsdag.
Vi prioriterer:
-
Grundig introduktion tilpasset dine kompetencer
-
Mulighed for kompetenceudvikling
-
Et trygt læringsmiljø – også for nyuddannede
-
Et arbejdsmiljø hvor vi hjælper hinanden
En afdeling i bevægelse
I efteråret 2027 flytter vi til nye, moderne faciliteter på det nye universitetshospital i Køge. Det betyder nye rammer, nye muligheder og en unik chance for at være med til at forme fremtidens arbejdsplads.
Vi glæder os – og vi håber, du vil være med
Hvem er du?
Måske har du erfaring med lunge- eller infektionsmedicin.
Måske er du nyuddannet og nysgerrig.
Det vigtigste er, at du:
-
Har lyst til at arbejde med både akutte og komplekse patientforløb
-
Elsker at være en del af et team og tør spørge om hjælp
-
Bidrager positivt til fællesskabet
-
Har faglig nysgerrighed og engagement
Det praktiske
-
Stillingen er som udgangspunkt fuldtid (andet kan aftales)
-
Skiftende vagter
-
Weekendvagt hver 3. uge
-
Løn og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomst
Lyder det som et sted, hvor du kunne trives?
Så send os din ansøgning.
Vi glæder os til at høre fra dig – og måske byde dig velkommen i vores fællesskab
Om os
Den 1. januar 2024 fusionerede Sjællands Universitetshospital (SUH) med Nykøbing F. Sygehus (NFS). Som et af Danmarks største akutsygehuse driver og udvikler vi sygehusene i Køge, Roskilde og Nykøbing F. Vi har aktivitet på alle regionens sygehuse, og vi betjener alle regionens patienter med specialiserede sundhedsydelser samt tilbyder sundhedsydelser inden for 32 forskellige lægelige specialer.
Som Danmarks seneste universitetshospital søger vi at omdefinere tilgangen til, hvordan sundhedsfaglige ydelser leveres i regionen. Vi stræber efter at sikre lige sundhedstilbud for alle. Med øget fokus på uddannelse, forskning og innovation arbejder vi ud fra tankesættet om at bygge bro over afstande, etablere tværfaglige fællesskaber og bringe specialiseret behandling tættere på borgerne.
Læs mere om Sjællands Universitetshospital, Nykøbing F. her
Læs mere om Sjællands Universitetshospital, Køge og Roskilde her
Se video om Sjællands Universitetshospital her
Fakta
- Arbejdssted
Sjællands Universitetshospital, Roskilde -
Kontaktperson
Michaela Lehmann - Adresse
Sygehusvej 10, 4000 Roskilde - Stillingstyper
Sygeplejerske - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-05-2026 - Regionens jobnr.
049900 - Quick-nr.
488298 - Indrykningsdato
26-02-2026 -
Ansøgningsfrist
16-03-2026 (udløbet)
-
Jobbet er udløbet...
- Føj til favoritter
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
Sjællands Universitetshospital, Roskilde - Adresse
Sygehusvej 10, 4000 Roskilde -
Kontaktperson
Michaela Lehmann - Stillingstyper
Sygeplejerske - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-05-2026 - Regionens jobnr.
049900 - Quick-nr.
488298 - Indrykningsdato
26-02-2026 -
Ansøgningsfrist
16-03-2026 (udløbet)
Andre job fra Region Sjælland der minder om dette
-
Sygeplejerske søges til Lungemedicinsk sengeafsnit, Næstved sygehus, Medicinsk afdeling, SUH Roskilde
Næstved Sygehus | Ringstedgade 61, 4700 Næstved
SygeplejerskeOpslået
30-03-2026Ansøgningsfrist
19-04-2026 -
Er du sygeplejerske og trives du bedst i nattevagter? Så er det dig, vi søger! Specialiseret lungemedicinsk afsnit, SUH, Nykøbing F.
Nykøbing F. Sygehus | Fjordvej 15, 4800 Nykøbing F.
SygeplejerskeOpslået
30-03-2026Ansøgningsfrist
19-04-2026 -
Er du A-menneske og trives bedst i dagvagter? Så SE HER! Dagafsnittet på SUH, Nykøbing F. søger sygeplejerske
Nykøbing F. Sygehus | Fjordvej 15, 4800 Nykøbing F
SygeplejerskeOpslået
30-03-2026Ansøgningsfrist
24-04-2026 -
🌟 Nyuddannet sygeplejerske til Apopleksiafsnittet, Holbæk Sygehus
Holbæk Sygehus | Smedelundsgade 60, 4300 Holbæk
SygeplejerskeOpslået
18-01-2026Ansøgningsfrist
30-04-2026 -
Drømmer du om et alsidigt arbejdsliv, i den ambulante udgående psykiatri, med weekendfri og uden vagt- og helligdagsarbejde, så er du måske vores nye sygeplejerske i Distriktspsykiatrien Roskilde (FACT Bipolar).
Psykiatrien | Havnevej 7, 1., 4000 Roskilde
SygeplejerskeOpslået
27-03-2026Ansøgningsfrist
20-04-2026