Region Hovedstaden

Region Hovedstaden

Dyrehavevej 29, 3400 Hillerød

Sygeplejerske til kompetence-, udviklings- og rotations stilling i Neurologisk Afdeling, på Nordsjællands Hospital

Vi søger sygeplejersker der har lyst til at dygtiggøre sig i sygepleje til neurologiske patienter og i afdelingens patientforløb og subspecialer. Du vil blive en del af en hverdag hvor vi arbejder tæt sammen tværfagligt og hvor vi er optagede af udviklingen af sygeplejen til vores patienter og har gode karrieremuligheder.

Vi er i Neurologien optaget af at sikre, at omsorgen har sin plads i hverdagen og i den måde, vi tilrettelægger både pleje og behandling på, og at den værdisættes som en del af kerneopgaven. Vi er optagede af udviklingen af sygeplejen til vores patienter, og vi arbejder med afsæt i ”Fundamentals of Care” og ud fra hospitalets værdier Omsorg & Omhu. Vi er desuden superstolte af de tilbagemeldinger, vi får fra vores patienter, og afdelingen har en høj patienttilfredshed, hvor 9 ud af 10 af vores patienter er tilfredse med deres forløb i enten meget høj grad eller i høj grad.

Hos os får du mulighed for et målrettet kompetenceudviklingsforløb, hvor du over en 10 måneder, kommer rundt i hele neurologien og bliver klædt godt på og får et solidt sygeplejefagligt fundament. Du vil få mulighed for at komme i vores akutte apoplexi afsnit, vores afsnit for almen neurologi, vores fremskudte senge i FAM (Fælles akutmodtagelse) og vores ambulante funktioner herunder dagbehandling og ambulatorier, og bliver dygtig til den sygepleje, der er relevant til vores patientgruppe.

Dit kompetenceudviklingsforløb vil se ud som følger, og du vil blive understøttet med god introduktion og løbende samtaler, hvor vi har fokus på dig, det faglige og det at lande godt i kollegafællesskabet i afdelingen:

  • 2 måneder med fokus på apoplexi
  • 2 måneder med fokus på almen neurologi
  • 2 uger i FAM med fokus på akutte neurologiske tilstande
  • 2 uger hvor du indgår i vores ambulante funktioner og spor
  • 3 måneder med fokus på målrettede udviklingsopgaver i sygeplejen i samarbejde med vores Kliniske sygeplejespecialister, samt en afrundende samtale om din videre karrierevej i neurologien

I de første 2-4 uger i de forskellige steder i afdelingen, vil du få et struktureret og individuelt tilrettelagt introduktionsprogram. Du får både en daglig vejleder som følger dig gennem forløbet og så får du en klinisk sygeplejespecialist der hvor du er i afdelingen, som tager sig af og følger dig i din introduktion.

Undervejs i dit forløb vil du hver gang du skifter område, få en målrettet kompetenceudviklings- og overgangssamtale, ligesom du løbende vil få mulighed for at deltage i passende kompetencegivende uddannelsestilbud. Er du nyuddannet sygeplejerske, vil du efter ca. et halvt års ansættelse deltage i kurset ”Godt på vej i sygeplejen” og efter ca. to år vil du blive tilbudt at deltage i Neurologisk kursus.

Du vil komme til at indgå i et lille KURS-netværk. Her vil du få mulighed for at drøfte det du har lært gennem forløbet og sparre om ideer til din udviklingsopgave, men også mulighed for at reflektere over sygeplejefaglige problemstillinger.

Lige før du træder ind i din sidste periode, vil du komme til en målrettet karrieresamtale hos vores chefsygeplejerske sammen med din kliniske sygeplejespecialist og oversygeplejersken, hvor I sammen kigger ind i hvilke udviklingsopgave du ønsker at fordybe dig i, den sidste del af perioden.

I denne proces vil der være mulighed for faglig sparring med sygeplejersker med klinisk speciale funktion og sygeplejespecialister.

Om specialerne:

Hvem er vi:
Neurologisk Afdeling har 33 sengepladser fordelt på 2 afsnit - Akut Apopleksi og Almen Neurologi og 5 sengepladser i FAM. Afdelingen har flere ambulatorier, hvor den på sigt kan være mulighed for at komme til at varetage opgaver.

Vi tilbyder patienterne et sammenhængende patientforløb, lige fra den akutte livreddende indlæggelse til den længerevarende rehabilitering, hvor vi tværfagligt arbejder med, at patienterne genetablerer tabte funktioner og bibeholder mest mulig selvstændighed.

Vi er en bred tværfaglig sammensat personalegruppe. Der er godt humør, højt til loftet og vi støtter hinanden i opgaverne. Vi tror på, at dette giver de bedste betingelser for at yde en kvalificeret og nuanceret sygepleje. Vores arbejdstidstilrettelæggelse varetages af vores vagtplanlægger, som arbejder for at vi alle oplever at have en god balance mellem arbejdsliv- og privatliv.

I slutningen af 2027 forventer vi at slå dørene op til Nyt Hospital Nordsjælland. Det nye hospital er designet til en fremtid med uendelige teknologiske muligheder og til patienter med radikalt anderledes forventninger til sundhedsvæsenet. Fremtiden kalder på nytænkning, og vi er allerede i gang med forberedelserne hertil ved at tilpasse organisering og arbejdsgange til fremtidens sundhedsvæsen.

Her kan du læse mere om vores nye hospitalet ved at klikke på linket: https://www.regionh.dk/nythospitalnordsjaelland/Sider/default.aspx


Vi søger både nyuddannede og erfarne kollegaer, der har lyst til at indgå i et kompetence-, udviklings- og rotationsforløb. Ønsker du at høre mere om stillingen, er du velkommen til at ringe til en af vores oversygeplejersker Signe Højsgaard Høfsten på 48297363 eller Katrine Mynster Nørlem på 48296093, eller også kan du kontakte vores chefsygeplejerske Mette Børgesen 24604892 eller sende hende en mail på mette.boergesen@regionh.dk

Ansøgningsfristen er fredag d. 27.3 og ansættelsessamtaler afholdes løbende.

 

Dine løn- og ansættelsesvilkår Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der er uddannet i et andet EU/EØS-land end Danmark, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden, opfylde kravet til sprogkompetencer* i dansk. *Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der er uddannet i et andet EU/EØS-land end Danmark, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden have bestået en danskprøve (Danskuddannelse 3, som svarer til 9. klasses afgangseksamen) eller som minimum kunne bestå prøven senest 1 år efter ansættelsen, eller have opnået tilsvarende sprogkompetencer i dansk på anden vis. Danskprøven skal bestås med minimum følgende karakterer: • mundtlig kommunikation med karakteren 10 • læseforståelse med karakteren 7 • skriftlig fremstilling med karakteren 7

  • Fakta

  • Arbejdssted
    Nordsjællands Hospital
  • Kontaktperson
    Mette Munch Børgesen
    mette.boergesen@regionh.dk
  • Adresse
    Dyrehavevej 29, 3400 Hillerød
  • Stillingstyper
    Klinisk vejleder
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Regionens jobnr.
    267450
  • Quick-nr.
    488692
  • Indrykningsdato
    06-03-2026
  • Ansøgningsfrist
    27-03-2026
  • Fakta

  • Arbejdssted
    Nordsjællands Hospital
  • Adresse
    Dyrehavevej 29, 3400 Hillerød
  • Kontaktperson
    Mette Munch Børgesen
    mette.boergesen@regionh.dk
  • Stillingstyper
    Klinisk vejleder
  • Ansættelsesform
    Fast ansættelse
  • Ugentlig arbejdstid
    Fuld tid
  • Ansættelsens start
    Snarest muligt
  • Regionens jobnr.
    267450
  • Quick-nr.
    488692
  • Indrykningsdato
    06-03-2026
  • Ansøgningsfrist
    27-03-2026
På baggrund af dette job