Region Hovedstaden
Valdemar Hansens Vej 7, 2600 Glostrup
Frontmedarbejder til reception og booking søges til Afdeling for Øjensygdomme Rigshospitalet – Glostrup
Har du lyst til at gøre en forskel – helt i front?
Vores dygtige og vellidte kollega gennem 1 år skal starte studie, og derfor mangler vi i vores nethindemedicinske team en ny til vores booking/reception. Du kommer til at arbejde med 3 skønne kolleger i hjertet af afdelingen – i vores reception - hvor patientkontakten er tæt og vigtig.
Stillingen er på 37 timer om ugen. Mødetid er mandag-torsdag kl. 7.45-15.15 og fredag til kl. 14.45. Start den 1. august 2026.
Hvad er din baggrund?
Du kan være:
- En rutineret sundhedsservicesekretær, lægesekretær, sundhedsadministrativ koordinator eller social- og sundhedsassistent, der trives i en travl hverdag.
- Eller måske er du i gang med et sabbatår (eller to) og har lyst til at arbejde med mening og mennesker, inden du skal videre på din uddannelsesrejse.
Vigtigst er, at du kan lide både at sidde helt i front – med direkte patientkontakt og ansvar samt backoffice med masser er computerarbejder og telefonkontakter, i et afsnit, hvor vi hjælper mennesker med kroniske øjensygdomme. Mange af vores patienter kommer ofte og gennem mange år, så du får tid til at lære dem at kende – og gøre en reel forskel i deres oplevelse af sundhedsvæsenet.
Du bliver tilknyttet sekretærgruppen, der består af 60 sekretærer, hvoraf de 12 tilhører det nethindemedicinske team. I vores afdeling er sekretærerne utrolig vigtige for en god og effektiv drift, og vi vægter det tværfaglige samarbejde højt. Vi er en afdeling hvor vi hele tiden eftersøger, at opgaverne løses af de bedste kompetencer, hvorfor sekretærerne ofte involveres i nye opgaver. Vi prioriterer og værdsætter derfor kompetenceudvikling – for hele tiden at være på forkant med nye opgaver. Som bookningsmedarbejder/receptionist i vores afdeling skal du derfor være motiveret for kompetenceudvikling i form af uddannelse og/eller ved løbende at udvide din opgaveportefølje.
Dine opgaver
Sekretærerne i afdelingen arbejder i subspecialiserede team, hvor dagligdagen vil være præget af et tæt tværfagligt samarbejde - og hvor du som del af receptions-/bookningsteamet er en vigtig nøglespiller i den daglige drift og er teamets ansigt udadtil.
Dine primære opgaver vil være bookning af nye tider, kørsler osv i vores reception, hvor du sidder helt i front, kombineret med dage hvor du sidder backoffice og booker efter dagsprogrammerne i Sundhedsplatformen. Når det kan lade sig gøre, vil du have andre administrative opgaver i Sundhedsplatformen samt andre teamrelaterede opgaver, som kan løses fra backofficepladsen.
Eksempler på administrative opgaver kan være er;
- Bookning
- Telefon via callcenter
- Sikre at patienterne har fået næste tid
- Bestille tolke
- Bestille liggende kørsler
- Sende sedler med befordringsgodtgørelse
- Sekretærarbejdslister i Sundhedsplatformen
Om dig
- Du skal have flair for og lyst til den direkte patientkontakt
- Flair for og lyst til at arbejde med en computer
- Det vil være en fordel hvis du har en sundhedsfaglig uddannelse eller tidligere erfaring fra et hospital
- Du skal kunne lide både rutinearbejde og en omskiftelig hverdag.
- Du er teamspiller og ved, at det er gennem samarbejde, du når længst
- Du må gerne have erfaring med receptionsarbejde/bookning
- Du kan have erfaring med at arbejde i Sundhedsplatformen, men det er ikke en betingelse. Der gives grundig sidemandsoplæring
- Kendskab til øjenspecialet vil være en fordel, men ikke en betingelse
Samlet i Øjenafdelingen ser vi ca. 1000 patienter dagligt, som alle skal have et godt forløb. Vi lægger meget vægt på, at alle patienter får en særdeles imødekommende og venlig behandling - vi strækker os langt, for at imødekomme patienternes ønsker. Flertallet af øjenspecialets behandlinger fører til bedre syn og bedre livskvalitet.
Øjenafdelingen er Danmarks største Øjenafdeling og modtager patienter fra hele landet. Afdelingen er geografisk placeret på Rigshospitalet i Glostrup, men har også afsnit på Kennedy Centret i Glostrup, Nordsjællands Hospital i Hillerød og Blegdamsvej. Vi er ca. 360 ansatte og repræsenterende en bred vifte af faggrupper, heraf 60 sekretærer.
Det er en travl arbejdsplads, præget af mange patientkontakter og med mange samarbejdspartnere. Du kan finde oplysninger om Øjenafdelingen på vores hjemmeside under afsnittet ”om klinikken” Afdeling for Øjensygdomme
Klar til at tage plads i front?
Så glæder vi os til at høre fra dig!
Har du spørgsmål, lyst til at høre mere om stillingen eller har lyst til at kigge forbi, er du velkommen til at kontakte sundhedsadministrativ leder Lone Jakobsen på tlf. 3863 4705.
D. 21. juni, samtaler vil blive afholdt i uge 26.
Stillingen er omfattet af bekendtgørelse om indhentelse af børneattest. Det er derfor en forudsætning for ansættelse, at du har blank børneattest.
Forudsætning for ansættelse er forståelse og beherskelse af det danske sprog.
Vi er en røgfri arbejdsplads.
Et af Regionens mål i personalepolitikken er ligebehandling uanset køn, alder, etnisk baggrund, handicap eller religion. Det sikres blandt andet gennem ansættelses- og uddannelsespolitikken.
Dine løn- og ansættelsesvilkår Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der er uddannet i et andet EU/EØS-land end Danmark, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden, opfylde kravet til sprogkompetencer* i dansk. *Autoriseret sundhedspersonale med patientkontakt, der er uddannet i et andet EU/EØS-land end Danmark, skal ved ansættelse i Region Hovedstaden have bestået en danskprøve (Danskuddannelse 3, som svarer til 9. klasses afgangseksamen) eller som minimum kunne bestå prøven senest 1 år efter ansættelsen, eller have opnået tilsvarende sprogkompetencer i dansk på anden vis. Danskprøven skal bestås med minimum følgende karakterer: • mundtlig kommunikation med karakteren 10 • læseforståelse med karakteren 7 • skriftlig fremstilling med karakteren 7
Fakta
- Arbejdssted
Rigshospitalet, Glostrup -
Kontaktperson
Lone Jakobsen
lone.jakobsen.03@regionh.dk - Adresse
Valdemar Hansens Vej 7, 2600 Glostrup - Stillingstyper
Lægesekretær - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-08-2026 - Regionens jobnr.
269162 - Quick-nr.
492906 - Indrykningsdato
10-06-2026 -
Ansøgningsfrist
21-06-2026
-
Dit næste skridt...
- Søg jobbet
- Føj til favoritter
- Del jobbet
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
Rigshospitalet, Glostrup - Adresse
Valdemar Hansens Vej 7, 2600 Glostrup -
Kontaktperson
Lone Jakobsen
lone.jakobsen.03@regionh.dk - Stillingstyper
Lægesekretær - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-08-2026 - Regionens jobnr.
269162 - Quick-nr.
492906 - Indrykningsdato
10-06-2026 -
Ansøgningsfrist
21-06-2026
Andre job fra Region Hovedstaden der minder om dette
-
Lægesekretær / Sundhedsadministrativ koordinator til Afdeling for Øjensygdomme, Rigshospitalet – Glostrup
Rigshospitalet, Glostrup | Valdemar Hansensvej 13, 2600 Glostrup
LægesekretærOpslået
10-06-2026Ansøgningsfrist
28-06-2026 -
Lægesekretær/sundhedsadministrativ koordinator til Afdeling for Genetik
Rigshospitalet, Blegdamsvej | Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
LægesekretærOpslået
03-06-2026Ansøgningsfrist
23-06-2026 -
Professorsekretær/-koordinator med fokus på administration og økonomi til Klinik for Nerve- og Muskelsygdomme, Rigshospitalet
Rigshospitalet, Blegdamsvej | Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
LægesekretærOpslået
01-06-2026Ansøgningsfrist
14-06-2026 -
Bliv vores nye Lægesekretær / Sundhedsadministrativ Koordinator i Afdeling for Transplantation og Sygdomme i Fordøjelsessystemet
Rigshospitalet, Blegdamsvej | Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
LægesekretærOpslået
22-05-2026Ansøgningsfrist
12-06-2026 -
Lægesekretær / Sundhedsadministrativ koordinator (SAK) til vores nye Afdeling for Hjerne- og Nervesygdomme, Amager og Hvidovre Hospital. Til besættelse pr. 1. august 2026 eller efter aftale
Hvidovre Hospital | Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre
LægesekretærOpslået
09-06-2026Ansøgningsfrist
21-06-2026