Region Sjælland
Vestermarksvej 15, 4000 Roskilde
3 X F, er det dig? Vi søger en sygeplejerske til Hæmatologisk afdeling, afsnit M, Sjællands Universitetshospital
FAGLIGHED, FÆLLESSKAB og FEDT SPECIALE
Kære kommende kollega
Vi søger pr. den 1. september 2026 eller efter aftale en sygeplejerske til fastansættelse i vores sengeafsnit.
I afsnit M varetager vi plejen og behandling til patienter med Myelomatose, akut leukæmi og benigne hæmatologiske sygdomme. Vi prioriterer, at hvert patientforløb er individuelt og tværfagligt tilrettelagt samt at det sker i et tæt samarbejde med patienten og dennes pårørende. Den gode relation, kontinuitet og medinddragelse er essentielle begreber i vores sygepleje.
Når du træder ind i vores afsnit, vil du mærke stoltheden over vores fag og hvor dedikerede både de nye og erfarne er for at udføre den bedst mulige sygepleje for vores patienter. Sygeplejegruppen består af ca. 30 sygeplejersker og 5 social- og sundhedsassistenter, som er alt fra nyuddannede til over 10+ års erfaring.
Vi er af den overbevisning, at vores kompetencer udvikles i fællesskab. Der er tæt sparring med vores fantastiske læger samt mulighed for at dykke dybt i patientcases gennem fælles dialog – det gør os unikke.
Vi værdsætter et kulturbærende arbejdsmiljø, hvor der er plads til alle. Spørgsmål og refleksioner er en del af vores hverdag. Dem kan der aldrig være for mange af. Du kan følge med i både vores faglige og sociale hverdag på vores Instagram profil: @haematologiskafsnit.m_suh.
Udvikling af sygeplejen samt det at have mod og turde at tænke nyt til gavn for patienterne, de pårørende, organisationen, hinanden og os selv er en stor del af vores hverdag. Vi er meget inspireret af aktionslæring og arbejder ud fra en personcentreret tilgang. Hvilket betyder, at vi formår at komme helt ind under det enkelte menneskes liv og sygdom i sammenhæng. Det er derfor ikke ualmindeligt at følge en patient fra indlæggelse til deres sidste tid.
Specialet og afdelingen rummer ubeskrivelig mange muligheder for læring og kompetenceudvikling både fagligt og personligt, samt det åbner op for gode videreuddannelsesmuligheder. Alle, uanset funktion og stilling, kan være med til at udvikle, forandre og forbedre sygeplejen.
Onboarding – introduktion til hæmatologi:
- 1 års individuelt tilrettelagt Onboarding Program med mentorordning. Det er en oplæringsperiode, der bedst muligt bliver skræddersyet til dine kompetencer og læringsmål. Vi tager udgangspunkt i, hvad du kommer med af erfaring, samt hvilke kompetencer du skal udvikle og videreudvikle hos os. De første 4 uger vil du følges med din mentor i alle vagtlag.
“Jeg er vild med den måde, der er blevet taget hånd om mig som ny. Aldrig før har jeg glædet mig i denne grad til at møde ind. Det føles som om, at jeg altid har været en del af holdet, det er så fedt at blive værdsat som en aktuel kollega” - [Sygeplejerske Malthe]
Mulighed for evig udvikling:
- At være en del af en interessegruppe inden for dit interesseområde f.eks. Akut sygepleje, Palliation, Ernæring, HDT m.m.
- Oplæring i alle afsnittets funktioner herunder vores ambulatorie og dagafsnit.
- Oplæring i at håndtere CVK og anlægge PVK, inkl. ultralydsvejledt PVK.
- Oplæring i HDT og CAR-T
- Et højt prioriteret læringsmiljø med tre hæmatologiske grundkurser.
- Årlig SKILLS-dag.
- Kursus i medicinsk kræftbehandling, der består af et teoretisk E-learningskursus og praktisk oplæring i håndtering af kemoterapi undervejs og afslutningsvis en praktisk oplæring dag.
- Oplæring i de daglige funktioner, f.eks. stuegang, medicinhåndtering m.m.
”Som noget nyt begynder nye sygeplejersker at gå stuegang på 1-2 patienter efter 4 uger. Det var lidt nervepirrende i starten. Men det er så fedt. Det er utrolig lærerigt at være i et makkerpar med en erfaren læge, som man kan spørge om alt. Det har virkelig gjort og gør en forskel for min læringskurve” – [Sygeplejerske Oliver]
Samskabende kultur og fokus på et udviklende og lærende arbejdsmiljø
- Tværfaglige konferencer, sygeplejefaglige møder, tværfaglig stuegang m.m.
- Kolleger, både monofagligt og tværfagligt, som brænder for specialet, og som alle føler, at vi har en pligt til at bidrage til kerneopgaven og det sociale fællesskab.
- Et omsorgs- og tillidsfuldt psykisk arbejdsmiljø, hvor vi prioriterer trivsel, dialog og samvær meget højt. Ved behov har vi supervision ved hospitalets præst og/eller psykolog.
- Vi er meget opmærksomme på at kombinere faglighed og det at have det sjovt sammen både i og uden for arbejdstiden. Vi går meget op i det sociale samvær er på plads, og det er rart at møde op.
Vi håber, at du er blevet fristet til at søge en stilling hos os. Hæmatologisk erfaring er godt, men ikke en forudsætning for at søge. Det vigtigste er, at du har lyst til at lære specialet at kende. Så finder vi ud af resten sammen. Vi er opmærksomme på den enkelte ansatte, og ingen falder igennem sprækkerne.
Stillingen er med weekendvagt hver 3. weekend og 37 timer pr. uge, men kom gerne med et alternativ, hvis du har et andet ønske ift. timetal. Er du aften- eller natteravn og gerne vil have fast eller fortrinsvis aften- eller nattevagter, er det helt klart også en mulighed.
Den 4. oktober 2026 skal afdelingen flytte til Køge. Det er en stor forandring og en rigtig spændende proces, som det er vigtigt, at du har lyst til at være en del af. Vi skal sammen finde ud af, hvordan vi bedst får flyttet afdelingen til Køge.
Ønsker du at komme forbi og se afdelingen, har du nogle spørgsmål eller lignende, eller lyst til at møde personalet, så tøv endelig ikke med at kontakte os, vi giver hjertens gerne en kop kaffe!
Vi håber at høre fra dig.
Mange hæmatologiske hilsener fra os alle på H60! 😊🩸
Sygeplejegruppen på afsnit M, Hæmatologisk afdeling, Sjællands Universitetshospital
Startløn for overenskomstansatte
Regionen er forpligtet til at oplyse dig om startlønnen for stillingen. Du får oplyst grundløn, centralt fastsatte tillæg og pension i den relevante overenskomst. Udover startlønnen, kan lønnen indeholde eventuelt forhandlede tillæg afhængigt af stillingen, dine erfaringer og kvalifikationer.
Se startlønnen på regionens hjemmeside
Om Sjællands Universitetshospital
Sjællands Universitetshospital er Danmarks nyeste universitetshospital med aktiviteter i Køge, Roskilde og Nykøbing F. Vi er et modigt og udadvendt universitetshospital, hvor vi hver dag arbejder for at skabe et sammenhængende sundhedsvæsen og større lighed i sundhed for borgerne i regionen.
Vores optageområde er præget af flere borgere med kronisk sygdom og sociale udfordringer end landsgennemsnittet. Derfor arbejder vi målrettet med innovation, nye samarbejdsformer og løsninger, der bringer behandling tættere på borgerne.
Hos os bliver du en del af en ambitiøs arbejdsplads, hvor samarbejde på tværs, høj faglighed og løbende forbedringer er en naturlig del af hverdagen. Vores ledelsesværdier er nytænkning, følgeskab, ordentlighed og fællesskab, og de sætter retning for, hvordan vi arbejder, udvikler os og skaber gode resultater – for både borgere og medarbejdere.
Læs mere om Sjællands Universitetshospital, Nykøbing F. her
Læs mere om Sjællands Universitetshospital, Køge og Roskilde her
Se video om Sjællands Universitetshospital her
Fakta
- Arbejdssted
Sjællands Universitetshospital, Roskilde -
Kontaktperson
Britta Schack
brls@regionsjaelland.dk
47324880 - Adresse
Vestermarksvej 15, 4000 Roskilde - Stillingstyper
Sygeplejerske - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-09-2026 - Regionens jobnr.
053815 - Quick-nr.
494430 - Indrykningsdato
17-07-2026 -
Ansøgningsfrist
12-08-2026
-
Dit næste skridt...
- Søg jobbet
- Føj til favoritter
- Del jobbet
- Læs om regionen
Fakta
- Arbejdssted
Sjællands Universitetshospital, Roskilde - Adresse
Vestermarksvej 15, 4000 Roskilde -
Kontaktperson
Britta Schack
brls@regionsjaelland.dk
47324880 - Stillingstyper
Sygeplejerske - Ansættelsesform
Fast ansættelse - Ugentlig arbejdstid
Fuld tid - Ansættelsens start
01-09-2026 - Regionens jobnr.
053815 - Quick-nr.
494430 - Indrykningsdato
17-07-2026 -
Ansøgningsfrist
12-08-2026
Andre job fra Region Sjælland der minder om dette
-
Klinisk sygeplejespecialist til Lungemedicinsk enhed – Medicinsk Afdeling, SUH Nykøbing
Sjællands Universitetshospital, Nykøbing F. | Fjordvej 15, 4800 Nykøbing F
Sygeplejerske & Sygeplejerske med specialfunktionOpslået
10-06-2026Ansøgningsfrist
24-07-2026 -
Dygtig sygeplejerske søges til Ældresygdomme G1
Midt- og Vestsjællands Hospital, Slagelse | Fælledvej 13, 4200 Slagelse
SygeplejerskeOpslået
17-06-2026Ansøgningsfrist
17-07-2026 -
Bliv Interventionsteam-medarbejder (IVT) i Psykiatrien Øst – vær med til at forebygge vold, reducere tvang og skabe tryghed
Midt- og Vestsjællands Hospital, Psykiatrien | Smedegade 16, 4000 Roskilde
SygeplejerskeOpslået
05-06-2026Ansøgningsfrist
31-07-2026 -
⭐ Bliv en stjerne i ortopædkirurgien – SUH Køge søger sygeplejerske med sårfunktion
Sjællands Universitetshospital, Køge | Lykkebækvej 1, 4600 Køge
SygeplejerskeOpslået
18-06-2026Ansøgningsfrist
31-08-2026 -
Anæstesisygeplejerske til Anæstesiologisk Afdeling, Sjællands Universitetshospital, Køge
Sjællands Universitetshospital, Køge | Lykkebækvej 1, 4600 Køge
SygeplejerskeOpslået
16-07-2026Ansøgningsfrist
23-08-2026